Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 05:41 Bu haber 11370 kez okundu
 
Yurt dışı çıkış yasağı olanlara müjde! Havaalanlarına yargı birimi kuruluyor
Yurt dışına çıkamayan vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla, havaalanlarına yargı birimleri kurulacak.
TÜRKİYEDEN Haberi
Yurt dışı çıkış yasağı olanlara müjde! Havaalanlarına yargı birimi kuruluyor

İcra, vergi borcu gibi adli sicil işlemlerinden kaynaklı sorunlar nedeniyle son dakikada yurt dışına çıkamayan vatandaşların sorunlarını çözmek amacıyla, havaalanlarına yargı birimleri kurulacak.

 

Geçen hafta sonu Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AK Parti’nin geleneksel istişare kampında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bakanlıklarının yürüttükleri çalışmalar hakkında milletvekillerini bilgilendirdi.

 

Milliyet’ten Şebnem Hoşgör’ün haberine göre, Gül sunumu sırasında, bakanlık olarak yürüttükleri yeni bir çalışmayı açıkladı. Yurt dışı çıkışı bulunan havaalanlarında hakkında arama kararı, adli sicil işlemlerinden kaynaklı sorunlar, icra, vergi borcu ve benzeri başka konularla ilgili idari işlem bulunan vatandaşların zaman zaman son dakika sürprizleriyle karşılaşabildiklerini anımsatan Bakan Gül, vatandaşların haberlerinin dahi olmadığı işlemler gerekçesiyle yurt dışına çıkamadıklarını ve saatlerce havaalanlarında alıkonulabildiklerini belirterek, bu tip durumlara anında müdahale edip sorunu çözebilecek bir birimin yurt dışı çıkışlı tüm havaalanlarına kurulacağını söyledi.

 

Edinilen bilgiye göre, hakim ya da savcının yetkili olacağı bu birimlerin SEGBİS ile entegre olacağı, bu sayede ilgili kişilerin ifadeleri de alınabilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer “Bazı durumlarda hakkında düşmüş bir kararın sicil kaydından silinmemesi dahi insanların yurt dışına çıkmasına engel olabiliyor. Kurulacak bu birimler sayesinde vatandaşın mağduriyeti asgariye indirilecek. Hemen bu birimlere yönlendirilecek ve mümkün olabiliyorsa sorunları çözülerek” bilgisini verdi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yurt, dışı, çıkış, yasağı, olanlara, müjde!, Havaalanlarına, yargı, birimi, kuruluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı