Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 18:06 Bu haber 10966 kez okundu
 
UNWTO turizmde pilot projelere başlıyor! İstanbul lider olacak
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının turizme etkisini, video konferans yoluyla İspanya'daki yabancı basın mensuplarına değerlendirdi.
- Haberi
UNWTO turizmde pilot projelere başlıyor! İstanbul lider olacak

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (DTÖ) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının turizme etkisini, video konferans yoluyla İspanya'daki yabancı basın mensuplarına değerlendirdi

 

Tüm dünyayı etykisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini ve salgının etkisini en aza indirmek için bölgelere göre çeşitli pilot projelerin başlatılacağını bildiren Pololikashvili, haziran sonu ve temmuzda İstanbul, Doha ve Dubai havalimanlarının yurt dışı uçuşlara açılarak, hub (hava yolu bağlantı merkezi) olacaklarını ve yaklaşık 50 direkt uçuş başlatacaklarını dile getirdi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Pololikashvili, İstanbul, Doha ve Dubai'nin yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sonrasındaki süreçte turizmde pilot projelerin lideri olacağını söyledi.

 

Türkiye'nin son 15 yılda turizm alanında başarılı yatırımlar yaptığını, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin inovasyon alanında oldukça ilerde olduğunu vurgulayan Pololikashvili, "Bu ülkeler pilot projelerin lideri olacak. Bölgede turizmi yeniden aktif duruma getirip, canlandırmak için bize umut ve fırsat veren projeler olmasını umuyorum. Yavaş yavaş hepimiz normale dönebiliriz." diye konuştu.

 

AB'nin sınırlarını  Türkiye'ye açmamasına karşıyım

 

Koronavirüs salgınından dolayı tüm dünyada turizmde çok büyük belirsizlikler yaşandığına dikkati çeken Pololikashvili "Mevcut durumda 150 ülkenin sınırları kapalı. Turizmin açılışı hazırlıklarında, örnek olarak, AB ülkelerinin sınırlarını sadece Schengen ülkeleri arasında açıp, Türkiye'ye açmaması fikrine karşıyım. Ben böyle bir politikanın içinde olmayacağım. Türkiye çok önemli bir ülke." değerlendirmesinde bulundu.

 

Turizmde Avrupa'nın tarihsel bir önemi olduğuna işaret ederek İspanya, İtalya, Fransa, Türkiye ve Yunanistan'ın dünyada en fazla turist alan ilk 10 ülke arasında olduğunu hatırlatan Pololikashvili turizmde artık bireysel değil ortak hareket etmenin önemli olduğuna dikkati çekerek, "Ülkelerin kendi içlerinde aldıkları kurallar nedeniyle zaman zaman kaos yaşanıyor. Biz her zaman ülkeler arasında koordinasyonu, iletişimi ve düzeni sağlamaya çalışıyoruz." dedi.

 

Yeni dönemde turistlere "yarın güzel görünüyor" mesajıyla bir kampanya başlatacaklarını kaydeden Pololikashvili, seyahat edecek turistlere bazı yeni tavsiyeleri, DTÖ olarak açıklayacakları bilgisini paylaştı. 

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: UNWTO, turizmde, pilot, projelere, başlıyor!, İstanbul, lider, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı