Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 16:51 Bu haber 3410 kez okundu
 
Ulusoy Çeşme Limanı'nda neler oluyor? Personelde virüs tespit edildi, liman hala çalışıyor
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'ın önceki gün yaptığı açıklama ile gözler İzmir'e çevrildi.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Ulusoy Çeşme Limanı'nda neler oluyor? Personelde virüs tespit edildi, liman hala çalışıyor

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'ın önceki gün yaptığı açıklama ile gözler İzmir'e çevrildi.

 

Oran, Ulusoy Çeşme Limanı'nda görevli bir gümrük muhafaza memurunda koronavirüsü tespit edildiğini, 45 kişinin de aileleri ile birlikte evlerinde gözlem altına alındığını duyurdu. Ancak Ulusoy Çeşme Limanı'ndan İtalya'nın Trieste Limanı'na haftanın üç günü ro-ro gemisi seferleri düzenleniyor, yüzlerce TIR ile taşımacılık yapılıyor.

 

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır yaptığı açıklamada liman ile ilgili son duruma ilişkin bilgiler paylaştı.

 

Bayır şu ifadeleri kullandı:

 

''Tüm bu karantina önlemlerinin ardından ilginç bir gelişme yaşandı. 20 Mart Cuma günü Ulusoy Limanı'na İtalya'dan dorse yüklü bir gemi yanaştı. Karantinaya alınan 45 liman çalışanı, geminin boşaltılması için yeniden görevlerine çağırıldı. Böylelikle karantina işlemi askıya alınmış oldu. Limana yanaşan geminin ilaçlandığı ve personelin gemiden indirilmediği açıklansa da koronavirüsü şüphesiyle kapatılması gündeme gelen Ulusoy Çeşme Limanı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın talimatı ile faaliyetlerine devam etti. Çevre il ve ilçelerden çok sayıda gümrük memuru Ulusoy Çeşme Limanı'na sevk edildi.''

 

Bayır, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi vererek olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. “Geminin içindeki malların virüs taşıma ihtimali yok mudur? Ticaretiniz insan hayatından daha mı önemli” sorularını gündeme getiren Bayır, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

 

1) Türkiye'ye giriş yapan dorseler İtalya'dan yüklendiğine göre virüs taşıma ihtimali yüksek değil midir?

 

2) Sizin ticaretiniz insan hayatından daha mı değerli?

 

3) Ayrıca, dorselerin içindeki emtia ve malların bu virüsü taşıma ihtimali yok mudur?

 

4) Taşınan ürünlerin ne gibi aciliyeti vardır ki, bu gemi özel bakanlık talimatı ile boşaltılmış ve ciddi anlamda risk alınmıştır.

 

5) Karantina'dan geri çağırılan personeller büyük bir risk altındadır. Bu kişilerin virüsü yayma ihtimali neden göz ardı edilmiştir.

 

Ulusoy Çeşme Limanı'na 25 kaçakçılık ve narkotik gümrük muhafaza memuru, 45 özel güvenlik personeli, 40 işletme personeli, 15 deniz acentesi personeli, palamar, bot ve gemici olarak görev yapan yaklaşık 50 personel bulunuyor. Bu personeller, vakanın ardından evlerinde gözetim altına gönderilmedi.

 

İlgili haberi okumak için tıklayın : Turizm merkezi Çeşme'de koronavirüs! 45 kişi karantinada

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Ulusoy, Çeşme, Limanı'nda, neler, oluyor?, Personelde, virüs, tespit, edildi,, liman, hala, çalışıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı