Haber Detayı
04 Nisan 2020 - Cumartesi 21:45 Bu haber 2429 kez okundu
 
Ulaştırma Bakanlığı taşımacılık sektörüne getirdiği yasakta geri adım attı!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, insanların evden çıkamadığı, taşımacılığın yükünün arttığı bir dönemde önce çok tartışılacak bir karara imza attı, ardından sektörden tepkiler üzerine alınan kararın bir bölümünde geri adım attı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Ulaştırma Bakanlığı taşımacılık sektörüne getirdiği yasakta geri adım attı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, insanların evden çıkamadığı, taşımacılığın yükünün arttığı bir dönemde önce çok tartışılacak bir karara imza attı, ardından sektörden gelen tepkiler üzerine alınan kararın bir bölümünde geri adım attı.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdiği yazıda “Koronavirüsün (COVID-19) yayılımının önlenmesi ve vatandaşlara etkisinin en aza indirilmesini teminen; 03.04.2020 tarihi saat 23:59’dan başlamak üzere, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde ilk defa yetki belgesi verilmesinin ve yetki belgesi eki taşıt belgelerine taşıt ilave işlemleri ikinci bir talimata karar durduruldu” ifadelerine yer vermişti. Alınan bu karar hem yeni ticari araç satışını durduracak hem de bugünlerde büyük önem kazanan kargo taşımacılığı ve eve teslimat iş kollarını da olumsuz etkileyecekti. Çünkü bu iş koluna yeni giren olamayacak, mevcut olanlar da ticari araç filolarını büyütemeyecekti.

 

Sektör paydaşları tarafından tepkiyle karşılanan ve büyük tartışma yaratan bu düzenleme sonrası akşam saatlerinde Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı.

 

Ypılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

''3.4.2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere ilk defa yetki belgesi düzenleme işlemleri geçici olarak durdurulmuştur. Mevcut yetki belgesi sahipleri ise taşıtlarını yetki belgelerine kayıt ettirebileceklerdir. Kamuoyuna ve taşımacılık sektörümüze saygıyla duyurulur.''

Yapılan yeni düzenlemeyle mevcut belgeye sahip şirketlerin araç filolarını genişletmeye izin verilmiş oldu.

 

İlgili haberi okumak için tıklayın : Ulaştırma Bakanlığı'ndan taşımacılık sektörüne şok! Yasaklandı

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ulaştırma, Bakanlığı, taşımacılık, sektörüne, getirdiği, yasakta, geri, adım, attı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı