Haber Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 05:41 Bu haber 2027 kez okundu
 
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Rakamlar yüksek ama hala istediğimiz yerde değiliz''
Bloomberg HT İş Dünyası programında Hande Berktan'a konuk olan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya son açıklanan turizm rakamlarını değerlendirdi.
GÜNCEL Haberi
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Rakamlar yüksek ama hala istediğimiz yerde değiliz''

Bloomberg HT İş Dünyası programında Hande Berktan'a konuk olan Türkiye Seyhat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya son açıklanan turizm rakamlarını değerlendirdi.

 

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya 3. çeyrek rakamlarının bekledikleri gibi yüksek olduğunu, kişi başı harcamaların 638 dolardan 649 dolara yükseldiğini ancak harcamalar konusunda hala istedikleri yerde olmadıklarını belirtti. Huzur ve güven ortamı oldukça ve doluluklar artmaya devam ettikçe ortalama harcamaların da yükseleceğini kaydeden Bağlıkaya şunları söyledi:

 

"Aslında rakamların daha yukarıda olması gerekiyor. Hala 2015 rakamlarına ulaşamadık. Gelirlerde artış var fakat Hollanda, İtalya, Danimarka, Avusturya gibi ana pazarlarımızda hala 2015 sayılarına ulaşabilmiş değiliz...Harcama miktarında da umduğumuz yerde değiliz" 

 

İç turizmde en büyük engelinin ulaşım olduğunu belirten Bağlıkaya bu konudaki sıkıntılarını gerekli mercilere ilettiklerini ama daha üstünde çalışılması gerektiğini söyledi. Bağlıkaya "Başta turizm destinasyonları olmak üzere neredeyse tüm bölgelere uçuş sayıları ciddi miktarda azaldı, bununla ilgili bir çözüm bulunmalı" dedi. Turizm sektörünün yıl sonu beklentilerini paylaşan Bağlıkaya "2018 yılında 45 milyon civarında turist sayısına ulaştık. 2019 sonunda 50 milyon turist hedefini yakalayacağız gibi görünüyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TÜRSAB, Başkanı, Bağlıkaya:, ''Rakamlar, yüksek, ama, hala, istediğimiz, yerde, değiliz'',
Yorumlar
Haber Yazılımı