Haber Detayı
10 Nisan 2020 - Cuma 07:24 Bu haber 3230 kez okundu
 
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan belge devri açıklaması
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan seyahat acentalarının belge devrine izin verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
GÜNCEL Haberi
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan belge devri açıklaması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıklanan seyahat acentalarının belge devrine izin verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Seyahat acentalarının uzun süredir belge devine izin verilmesini beklediğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya katıuldığı televizyon programında konunun Bakanlıkla birlikte hazırladıkları yasa taslağında da yer aldığını ifade etti. Koronavirüs salgını sonrası krizle ilgili alınması gereken tedbirler kapsamında belge devrine izin verilmesine dönük taleplerini yinelediklerini ifade eden Bağlıkaya ‘’Düzenlemenin TBMM’ye nasıl intikal ettiğini henüz bilmiyoruz. Ancak belge devrinin bir değer ifade edebilmesi için olmazsa olmaz şartları var. Öncelikle belge seyahat acentasının ismiyle devredilebilmeli ki artı bir maddi değeri olsun. İkinci olarak da belge fiyatı yükseltilmeli ki seyahat acentaları değerlenmiş belgelerini bankaya teminat olarak gösterilebilsin. Bu şartlar yerine geldiği zaman belge devrinin bir anlamı var. Meclis’e sevk edildiği şeklini görmedim, ama inşallah bu şartları içeriyordur.” diye konuştu.

 

Seyahat acentalarının isimiyle devrine kısıtlama getirildiği zaman, o belgenin marka değeri olmayacağına dikkat çeken Bağlıkaya devrin sadece giriş aidatının karşılığı olacağını, o zaman da insanların belgelerini maksimum geçerli olan belge fiyatına devredebileceğini söyledi. Yeni yatırımcı için de çalışan bir seyahat acentasının belgesini almanın hiçbir anlamı kalmayacağına değinen Bağlıkaya açıklamasının devamında şunları söyledi:

 

‘’TÜRSAB 2020 yılında üyelerinden aidat almamak için Bakanlığa talepte bulundu ve bu da kabul edildi. Dolayısıyla TÜRSAB’ın bu sene bir aidat geliri olmayacak. Belge devrinden de geliri olmaz ise kurulu giderlerini karşılaması mümkün olamaz. Dolayısıyla belge fiyatlarının artmasının yanında Seyahat Acentaları Birliği’nin devirlerden pay almasını öngörmüştük. Bunlar bir bütün olarak çıktığında anlamlı olur. Çıkmaz ise belge devri yapılmış olur, ama bir fonksiyonu olmaz. İnşallah taleplerimiz göz önüne alınarak sevk edilmiştir”

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: TÜRSAB, Başkanı, Bağlıkaya'dan, belge, devri, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı