Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 15:00 Bu haber 1500 kez okundu
 
Turizm sektörü konaklama vergisinde indirim istiyor!
Turizm sektör temsilcileri TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen konaklama vergisinin sektöre yansımalarını değerlendirmek için Ankara’da bir araya geldi.
TÜRKİYEDEN Haberi
Turizm sektörü konaklama vergisinde indirim istiyor!

Turizm sektör temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBBM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen konaklama vergisinin sektöre yansımalarını değerlendirmek için Ankara’da bir araya geldi.

 

TBBM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane ve kamping gibi turizm tesislerin Konaklama Vergisi’ne tabi olmasına yönelik kanun teklifi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) gündemine de girdi.

Turizm sektörü temsilcilerinin Ankara’da katıldığı özel toplantıda rapor haline getirilen kanun teklifinin sektöre yönelik yansımaları ilgili bakanlıklara sunulacak. Komisyondan geçen düzenlemenin bu hafta Meclis’te görüşülmesi bekleniyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yapılacak görüşmelerde turizm sektörünün önerilerinin sunulacağını açıklayan ve belirlenen fiyatların turizmin gelişiminin önünde büyük bir engel olacağını savunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin “Turizmcilerle birlikte çalışma yaptık. Komisyon Başkanı Lütfi Elvan’la ve ilgili bakanlıklarla görüştük. Umarım talep ettiğimiz rakamlara düşürürüz. Eğer beklenen düzenleme olmazsa cari açığı kapatan bir sektör ciddi gerileme yaşar. Yenilemeler yapılmaz, yatırım oranı düşer. Turizmciler yazın durumu idare etse de kış sezonunda büyük zarar eder” diye konuştu.

 

Türkiye’nin yabancı sermaye oranı en düşük, ekonomiye en büyük katma değeri yapan sektörünün turizm olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık “Turizm sektörü dünya pazarında en rekabetçi olduğumuz alanlardan biriydi. Bu nedenle vergi düzenlemelerinin çok hassas şekilde, birçok bileşen ele alınarak yapılması lazım. Ekonomimizin ihtiyacı varsa turizm sektörü destekten kaçmaz. Sektör tarafından taşınabilir rakamlarla düzenleme yapılmalı. Yeni bir düzenlenme için biz sektör olarak iletişime ve her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Plan bütçe komisyonunda geçen rakamların kabul edilmesi mümkün değil. Yasalaştığı takdirde sektör yoluna devam edemez.”

 

Turizm Payı ve Konaklama Vergisi sektörü zora sokuyor

 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise Bütçe Komisyonu’nda kabul adilen vergi düzenlemesini şu sözlerle değerlendirdi: “Turizm Payı ve konaklama vergisi önceden planlanmamış beklenmedik hamleler olarak sektörü zora sokuyor. Gelecek olan ekonomik yükü tüketiciye yansıtalım desek 2020 yılının kontratlarının tamamını bitirdik. Ayrıca uluslararası arenada rakiplerimizin işletme maliyetleri bizden çok daha düşük olduğu için fiyatlarımızla rekabet ediyoruz.”

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Turizm, sektörü, konaklama, vergisinde, indirim, istiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı