Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 17:09 Bu haber 2237 kez okundu
 
Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Metro Türkiye iş birliğiyle düzenlenen 3. Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.
GÜNCEL Haberi
Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu

Sektör Yetenek Avında projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Metro Türkiye iş birliğiyle düzenlenen 12 okulun öğrencilerinin kıyasıya yarıştığı 3. Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu.

 

TÜROB tarafından gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlamasının yanı sıra turizm meslek liselerinden mezun olanlara da istihdam sağlamak amacıyla başlatılan Sektör Yetenek Avında projesi kapsamında düzenlenen Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması, 3. yılında da genç yetenekleri bir araya getirdi. TÜROB'un Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye iş birliğiyle düzenlediği yarışmada birinci Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olurken, Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu.

 

TÜROB Başkanı Müberra Eresin yarışmayla ilgili şunları söyledi: "Turizm otelcilik sektörü ve meslek liseleri arasında bir köprü oluşturmak üzere hayata geçirdiğimiz, Sektör Yetenek Avında isimli liseler arası yemek yarışmasını 2018 yılından beri gerçekleştiriyoruz. Gastronomi şüphesiz son yılların en cazibeli turizm ürünlerinden ve seyahat motivasyonlarından biri. Geç kalınmış bir farkındalık ama Türkiye gibi gastronomi zengini bir ülke için başarmak zor olmadı. Turizm sektörü içerisindeki her alanda olduğu gibi gastronomi de fazlasıyla nitelikli iş gücüne ve deneyime dayanıyor. Dolayısıyla, gençler bu konuda en önemli avantajımız ve güvencemiz. Hedefimiz bu yarışmayı büyütmek, Türkiye geneline farklı kategorilerle genişletmek, okul – sektör işbirliğinin en güzel ve anlamlı örneğini sürdürülebilir şekilde ortaya koymak."

12 okula toplam 85 bin TL'lik ödül

 

Sektör Yetenek Avında yarışmasında birinci olan Etiler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İnoksan'dan 10 bin TL'lik hediye çekiyle ödüllendirillirken, ikinci olan Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 6 bin TL, üçüncü olan Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise 4 bin TL'lik hediye çekiyle ödüllendirildi. Şile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ecolab'dan hijyen ödülü alırken, katılımcı tüm okullara ayrıca Ecolab'dan 4'er bin TL değerinde hijyen ürünleri paketi hediye edildi. İlk üçe giren okullara ayrıca Pirge tarafından şef bıçağı hediye edildi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Turizm, Meslek, Liseleri, Arası, Aşçılık, Yarışması'nda, ödüller, sahiplerini, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı