Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 17:03 Bu haber 1434 kez okundu
 
Turizm merkezi Akyaka'da deniz 30 metre çekildi!
2011'in Haziran ayında Sakin Şehir ilan edilen turizm merkezi Akyaka'da, deniz suyu yaklaşık 30 metre çekildi.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Turizm merkezi Akyaka'da deniz 30 metre çekildi!

25 yıl öncesine kadar kimsenin bilmediği küçük bir balıkçı köyü olan ve Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından 2011'in Haziran ayında Sakin Şehir ilan edilen Akyaka'da, deniz suyu yaklaşık 30 metre çekildi.

 

Çekilmeyi ilk defa görenler, deprem endişesi yaşarken, Akyakalılar bunun her yıl yaşanan bir doğa olayı olduğunu söyledi.

 

Bölgeye gelerek ölçümler yapan ve ölçümlerde 30-50 metre arasında çekilme, su seviyesinde ise ortalama 30 santimetre bir alçalma gözlemleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, ayın çekim etkisine bağlı olarak günde 2, ayda ise 60 kez gel-git gözlemlendiğini belirtip, "Suların kabarması ve çekilmesi gibi yerkürede bu tarz çekme ve gevşeme süreçlerine maruz kalır. Yerkürenin reaksiyonu bir katı davranışı olup, deniz sularının davranışından farklıdır. Deniz gel-gitlerine benzer bir biçimde dolunay ve ilk ay zamanlarında güneş, ay ve dünya aynı hizaya geldiklerinden karasal çekim de fazla olmaktadır. Yer kabuğunun dönemsel periyodik gerilme ve gevşemeye maruz kalması özellikle küçük çaplı depremlerle ilişkili olduğuna yönelik literatürde çeşitli çalışmalar bulunuyor. Bu bir yayın sürekli olarak gerilip bırakılması gibi düşünülebilir. Bu nedenle sürekli olarak gerilip bırakılan yer kürede dinamik etkiler beklenebilir. Ancak, bu dinamik etkilerin ne zaman, nasıl ve ne ölçüde yer küreyi doğrudan ve dolaylı olarak etkileyeceği detaylı analiz gerektiren konulardır. Konun yer bilimcileri tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır." dedi.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Akyaka, deniz çekilmesi, gel git, Sıtkı Koçman Üniversitesi
Yorumlar
Haber Yazılımı