Haber Detayı
09 Nisan 2020 - Perşembe 08:11 Bu haber 3534 kez okundu
 
Tüm dünyada durum aynı! Turizmde ilk hareketlenecek pazar...
Tüm dünyayı etkisi altına alana koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, tüm dünyada sezon başlangıcı ve gelecekteki turizm trendleriyle ilgili öngörüler paylaşılıyor.
GÜNCEL Haberi
Tüm dünyada durum aynı! Turizmde ilk hareketlenecek pazar...

Tüm dünyayı etkisi altına alana koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, tüm dünyada sezon başlangıcı ve gelecekteki turizm trendleriyle ilgili öngörüler paylaşılıyor.

 

Türkiye'nin turizmde ikinci büyük pazarı olan Almanya'da, basında Almanların koronavirüs salgını nedeniyle tatil planlarını iptal etmesi, turizm sektörünün içerisinde bulunduğu zorlu durum ve ekonomiyi ayakta tutma planlarına ilişkin yorumlar öne çıkıyor.

 

Almanya Hekimler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların yaz tatili dönemini de etkileyeceği uyarısı yaparken, "Almanların bu yaz yeniden tatil seyahatlerine çıkabileceğine inanmıyorum" dedi. Alman basınında yer alan haberlere göre, 2020 yaz tatil planlarının suya düşme ihtimali ele alınıyor.

 

Almanların bu yaz uzak mesafeli tatiller veya cruise seyahatlerini tercih etmelerinin pek gerçekçi gözükmediğine dikkat çeken Alman otoriteler, salgın sonrasında Almanya’da ekonomik ve sosyal yaşam o zamana kadar bir nebze normalleşirse, yurtiçi seyahatin önünde pek bir engel kalmayacağı görüşünde. Aylarca süren seyahat yasaklarının ardından vatandaşların tatilin tadını en azından yurtiçinde çıkarmak isteyeceklerine dikkat çeken Alman turizm otoriteleri, yerli turistin virüsün sarstığı turizm sektörünün kendine gelmesi için de aktif biçimde katkı sunabileceğini savunuyor.

 

Alman yayın organı Frankenpost’ta ise koronavirüs salgınının sürdürülebilir turizm açısından bir fırsat olduğu savunuluyor. Frankenpost'ta yer alan bir haberde "Seyahatte dünya şampiyonu olan Almanya, bir yıl seyahate mola vererek kendine çeki düzen vermek zorunda kalacak. Senede iki defa Mallorca’ya veya kısa bir tatil için Maldivlere gitme alışkanlığı sorgulanmaya başlanacak. Acaba korona krizinden aldığımız hız kesme ve dikkatlilik derslerinin seyahat alışkanlıklarımızı etkilediğini de öğrenecek miyiz? Dünyayı görmek ve anlamak isteyen, ona titizlikle muamele etmeli. Buna sürdürülebilir turizm de dahil, yani kitlesel hareketin zıttı. Bu kriz, baktığınız zaman, bir fırsat." yorumu yapıldı.

 

Aynı şekilde Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'da da durum farksız. Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Irina Turina yaptığı açıklamada salgının düşüşe geçmesinin ardından turistlerin önce kendi ülkelerinde seyahat etmeyi tercih edeceklerini tahmin ederken, Avrupalı turistlerin tatil planlarını genelde 7-8 ay öncesinden yaptıklarına, dolayısıyla bu yıl Rusya’yı ziyaret etme ihtimallerinin düşük olduğuna dikkat çekmişti.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tüm, dünyada, durum, aynı!, Turizmde, ilk, hareketlenecek, pazar...,
Yorumlar
Haber Yazılımı