Haber Detayı
15 Mart 2020 - Pazar 22:39 Bu haber 30310 kez okundu
 
Titanic Otel, Marriott, Grand Hyatt...! Otellerde personel kıyımı başladı
Otellerde koronavirüs nedeniyle doluluk oranları azalınca personele ''ya ücretsiz izin ya işten çıkarma'' baskısı yapılmaya başlandı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Titanic Otel, Marriott, Grand Hyatt...! Otellerde personel kıyımı başladı

İstanbul’daki otellerde koronavirüs nedeniyle doluluk oranları azalınca personele ''ya ücretsiz izin ya işten çıkarma'' baskısı yapılmaya başlandı.

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Turizm sektöründeki otel çalışanları hem ilave riskler altında çalışıyor hem de işlerin azalması nedeniyle ücretsiz izin veya işten çıkarılmayla yüz yüze kalıyor.

 

HaberSol'un haberine göre, Patronların Ensesindeyiz Ağı’na ulaşan otel çalışanları işyerlerindeki durumları paylaştı.

 

Grand Hyatt Otel

 

Dolulukların yüzde 15'lere kadar düştüğü Grand Hyatt Otel'de 2 ayını doldurmayan 6 çalışanın işten çıkarıldığını ve diğer çalışanların da tedirgin bir şekilde çalıştıklarını söyleyen otel çalışanlarından Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşanlardan bir kişi “Ben 10 yıldır turizm otelcilik sektöründe çalışıyorum. Son bir haftada koronavirüs nedeniyle birçok otel  deyim yerindeyse tam bir işçi kıyımı yapıyor. Ya işten çıkarıyorlar ya da ücretsiz izin dayatıyorlar. 2016  yılında  terör eylemleri  patlamalar nedeniyle otellerde işler azalmıştı. Yine aynı şekilde işten çıkardılar ve ücretsiz izin dayatmışlardı. Bir form koydular önümüze doldurup imzalayın dediler.”

 

Marriott Otel

 

Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşan otel çalışanları otelden 50 çalışanın işten çıkarıldığını bildirdi. Birçok işçinin yıllık izin kullanmaları istenmiş. Otel çalışanları işten çıkarmaların devam edeceğinden endişeli. Şişli’de 6 kişinin işten çıkarıldığı, Pazartesi itibariyle işten çıkarmaların devam edeceği söyleniyor. İşyerinde bu ay yapılacağı söylenen zammın ise 3 ay ertelendiği ifade ediliyor.

 

Titanic Comfort Şişli Otel

 

Patronların Ensesindeyiz Ağı'na ulaşan otel çalışanları Titanic Otel’de dolulukların yüzde 5’lere düşmesinden dolayı otel çalışanlarına ücretsiz izin için imza attırılmaya başlandığını bildirdi.

 

Intercontinental, İstanbul Hilton, Fairmont  gibi otellerde de zorla yıllık izin dayatıldığı bildirildi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Titanic Otel, Marriott, Grand Hyatt, istanbul otelleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı