Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 11:50 Bu haber 8556 kez okundu
 
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'dan önemli açıklamalar
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 28-29 Mayıs'ta iç hat, 1-5 Haziran'da ise dış hat uçuşlarına başlamayı planladıklarını açıkladı.
GÜNCEL Haberi
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'dan önemli açıklamalar

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 28-29 Mayıs'ta iç hat, 1-5 Haziran'da ise dış hat uçuşlarına başlamayı planladıklarını açıkladı. 

 

Habertürk gazetesinden Nagehan Alçı'ya konuşan İlker Aycı, THY’nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde bir çalışma yaptığını ve şayet salgın beklendiği gibi kontrol altına alınırsa iç hatlarda 28-29 Mayıs, dış hatların belli destinasyonlarında ise 1-5 Haziran arası uçuşların başlayabileceğini söyledi.

 

Havalimanı girişlerinde test ve uluslararası sağlık pasaportu, havalimanlarına girişte Covid-19 testi uygulaması, hastalığı geçirmiş olanlara bir belge verilmesi ve bu virüsü taşımadığına dair bir sağlık karnesi oluşturulması gibi seçeneklerin gündemde olduğunu kaydeden İlker Aycı ilk etapta açılacak dış hat rotalarının İskandinav ülkeleri, Avusturya, Almanya, Güney Kore, Japonya olacağını, ABD ile ilgili olarak ise, Kaliforniya, Washington DC gibi noktalara uçabileceğini ancak New York en riskli yerlerden biri olması sebebiyle New York uçuşunu açamayacaklarını belirtti.

 

Resmi otoritelerden izin çıkması halinde iç hat uçuşlarının 28-29 Mayıs'ta başlayabileceğini söyleyen İlker Aycı, sosyal mesafe için orta koltuğun boş bırakılması yaklaşımına ise, ''Orta koltuk boş da bırakılsa arada 1.5 metre olmuyor. Uçakta sosyal mesafe kuralına boş koltukla da uyulamaz. Üstelik orta koltuğun boş kalması demek uçağın ancak yüzde 66’sının satılabilmesi demek. Bunun maliyeti ile baş etmek mümkün değil. Zaten dünyada da buna sıcak bakan havayolu yok denecek kadar az. Böyle bir ek maliyeti yolculara yükleyemeyiz.'' dedi.

 

Bu süreçte havayolları için ek temizlik ve ekipman masraflarının da çıkacağını belirten Aycı şöyle devam ettİ:

 

''Bir de tamamen kayıp olan 2-2,5 ayı düşünün. Biz fiyatları belli bir dengede tutmaya çalışacağız. Bilet fiyatlarında elbette artış olacak fakat bu maliyetlerin tümünü yolculara yükleyemeyiz. İkram masraflarının azalması küçük bir kalem, totali etkilemez. İç hatlarda ve dış hatlarda yakın mesafede ikramlar kalkacak. Ancak biz fiyatları belli bir dengede tutmaya çalışacağız. Bilet fiyatlarında elbette artış olacak fakat bu maliyetlerin tümünü yolculara yükleyemeyiz, o zaman yolcu bulunmaz zaten.''

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: THY, İlker Aycı, THY Uçuş Planı, THY yeni fiyat, thy ikram
Yorumlar
Haber Yazılımı