Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 10:50 Bu haber 3080 kez okundu
 
SunExpress'in 10 yeni sipariş verdiği Boeing 737 Max'te yeni hata!
Türk Hava Yolları (THY) ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu olan SunExpress'in Dubai'de düzenlenen fuar kapsamında 10 yeni sipariş verdiği 2 ölümcül kazaya yol açan yazılım problemi ile gündeme gelen Boeing 737 Max tipi uçaklarda yeni bir hata bulundu.
GÜNCEL Haberi
SunExpress'in 10 yeni sipariş verdiği Boeing 737 Max'te yeni hata!

Türk Hava Yolları (THY) ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu olan SunExpress'in Dubai'de düzenlenen fuar kapsamında 10 yeni sipariş verdiği 2 ölümcül kazaya yol açan yazılım problemi ile gündeme gelen Boeing 737 Max tipi uçaklarda yeni bir hata bulundu.

 

2 ölümcül kazaya yol açan yazılım problemi ile gündeme gelen Boeing 737 Max bir kez daha hata haberi ile gündemde.

 

BBC'de yer alan habere göre, Boeing 737 Max'in yakıt tankında keşfedilen sorun güvenlik sorunu yaratabilecek büyüklükte. Hebere göre, uçağın kanat kısmında yer alan yakıt deposunda  endüstriyel tabir ile yabancı madde enkazı yani metal talaş ve diğer malzemeler bulundu.

 

Söz konusu hatanın üretim aşamasında meydana gelen insan hatasından kaynaklandığı belirtilirken birden fazla uçakta saptanan bu sorun ile ilgili açıklama yapan şirket yetkilileri bu durumun 737 Max'in geri dönüşünü ertelemeyeceği iddiasında.

 

Boeing'in Max modeli, 737 serisinin son versiyonu. Son geliştirilen uçaklar önceki 737'lere göre daha az yakıt tüketiyor ve Max 7, Max 8, Max 9 ve Max 10 olmak üzere dört farklı modelden oluşuyor. Boyutlarına göre farklılık gösteren bu modeller 138 ila 204 yolcu kapasiteli ve kısa ile orta menzilli uçuşlar için tasarlandı. Boeing'in daha önceki 737 modelleri bugüne kadar geliştirilmiş en güvenilir yolcu uçakları arasında kabul ediliyor.

 

SunExpress CEO'su olarak üç yıldır sürdürdüğü görevi önümüzdeki ay sona erecek olan Jens Bischof, geçtiğimiz gün Boeing 737 Max tipi uçak siparişi ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Elbette çok ciddi bir türbülans var bu model ile ilgili. Ama stratejik olarak baktığımızda biz uçaklarımızı 15/20 yıllık dönemler için alıyoruz. Dolayısıyla SunExpress hala bu taahhüdünün arkasında. Bu doğrultuda Dubai'de 10 adet yeni sipariş verildi. Boeing ve yolcularımız için şunu söylüyoruz; biz gerçekten bu modele inanıyoruz. Çok etkin, verimli ve en güvenli uçaklardan biri dünyada. Çünkü ekonomik ve ekolojik faydalar sunuyor. Yakıt tüketimi 737 NG'ye göre yüzde 15 daha az. Evet zorluklar var ama faydalarını göreceğiz. 737 Max'ın menzili yüksek olduğu için yeni destinasyonlar da düşünebileceğiz"

 

İlgili haberi okumak için tıklayın : SunExpress neden uçuşları durdurulan Boing 737 Max'ta ısrarcı?

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: SunExpress'in, 10, yeni, sipariş, verdiği, Boeing, 737, Max'te, yeni, hata!,
Yorumlar
Haber Yazılımı