Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 18:10 Bu haber 2093 kez okundu
 
Seyahat acentaları için yeni kazanç kapısı! Eğitim Turizmi
Dünyada 300 milyar dolarlık bir pazar haline gelen yurtdışı eğitim alanından, turizm sektörü de pay almayı hedefliyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Seyahat acentaları için yeni kazanç kapısı! Eğitim Turizmi

Dünyada 300 milyar dolarlık bir pazar haline gelen yurtdışı eğitim alanından, turizm sektörü de pay almayı hedefliyor. 

 

Kişi sayısı olarak rekor kıran Türkiye turizm sektörü, sağlık turizmi, kültür turizmi, inanç turizmi, cruise turizmi gibi bir çok turizm dalı sayesinde canlı kalırken, yaşanan küresel krizlerden sonra eli kolu bağlanan seyahat acentalarının yüzü, sektöre yeni bakış açısı sunan Eğitim Turizmi sayesinde gülüyor.

 

Türkiye'de Turizm sektörü her yıl biraz daha büyüse de küçük ölçekli seyahat acentaları yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı ya kapanmaya ya da küçülmeye gidiyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de artık son tüketicinin özellikle uçak bileti, konaklama, transfer gibi konvansiyonel turizm hizmetlerini dijital uygulamalar üzerinden satın alması. Aynı zamanda sektörü domine eden dev küresel oyuncularla da başa çıkmaya çalışan seyahat acentaları sektörde ayakta kalmak adına yeni iş kolları arayışına girdi ve bunlardan biri de eğtim turizmi.

 

Yurtdışı eğitim danışmanlıkları ve seyahat acentaları güçlerini birleştirerek bu alanda yeni bir hareketlilik oluşturmayı hedeflerken, Türkiye'den yurtdışına eğitim almaya giden öğrenci sayısı her yıl yaklaşık yüzde 10 oranında artıyor.

 

Dünyanın dört bir yanında 8.5 milyon öğrenci dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak için yurtdışına gitmeyi tercih ederken, öğrenci ihracatının dünyadaki payı ise 300 milyar dolar değerine ulaşmış durumda. Son 20 yılda 3 kat büyüyen bu pazar, kendi sektörlerinde çeşitlilik arayışına başlayan turizm sektörü için yeni bir alternatif haline geldi. Son 10 yılda hızla dijitalleşen dünyada ayakta kalmaya çalışan küçük ölçekli seyahat acentaları için eğitim turizmi bir fırsat oluşturuyor.

 

Günümüzde Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin en büyük ihracat kaynaklarından biri eğitim. Dünyada bu pazardan pay almayı hedefleyen ülkeler her yıl milyonlarca dolar yatırım yapıyor. 2019 yılında ABD'de yüzde 0.5 artışla yabancı öğrenci sayısını 1 milyon 95 bin'e çıkardı. Uluslararası öğrenci gelirini bu yıl yüzde 5.5 arttırıp, 44.7 milyar dolar kazanan ABD'ye Türkiye'den her yıl, 11 binden fazla öğrenci eğitim almaya gidiyor. İngiltere ise 2020'de 23 milyar Sterlin kazanmayı hedefliyor.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Seyahat, acentaları, için, yeni, kazanç, kapısı!, Eğitim, Turizmi,
Yorumlar
Haber Yazılımı