Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 06:47 Bu haber 2150 kez okundu
 
Sektör temsilcilerinden Konaklama Vergisi için 2021 talebi
Sektör temsilcileri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen turizm tesislerinin Konaklama Vergisi’ne tabi olmasına yönelik kanunun yürürlüğe giriş tarihinin ertelenmesini ve uygulamanın 2021 sezonunu kapsamasını istiyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Sektör temsilcilerinden Konaklama Vergisi için 2021 talebi

Sektör temsilcileri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen turizm tesislerinin Konaklama Vergisi’ne tabi olmasına yönelik kanunun yürürlüğe giriş tarihinin ertelenmesini ve uygulamanın 2021 sezonunu kapsamasını istiyor.

 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen turizm tesislerinin Konaklama Vergisi’ne tabi olmasına yönelik kanun teklifiyle ilgili önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile, ardından da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmeler gerçekleştirdi. Sektör temsilcileri ve çeşitli kuruluşlardan temsilcilerin bir araya geldiği toplantılarda, Konaklama Vergisi’nin kapsamıyla ilgili öneriler sunuldu.

 

İndirim ve erteleme talebi

 

Turizmciler, kişi başına 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 lira, 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12 lira, 3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 lira, 2 ve bir yıldızlı otel, pansiyon, motel, apart otel ve kampingler için 6 lira, butik oteller ve özel konaklama tesisleri için de 18 lira olarak belirlenen vergi oranlarının düşürülmesini istedi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kanun teklifine ilişkin öneriler içeren bir ön çalışma yaptıklarını, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar’a hazırladıkları raporda yer alan talepleri aktardıklarını ve Konaklama Vergisi’nin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiği haliyle yasallaşmasının sakıncalarını ilettiklerini söyleyen sektör temsilcileri kanunun yürürlüğe giriş tarihinin ertelenmesini ve uygulamanın 2021 sezonunu kapsamasını önerdiklerini belirttiler.

 

Sundukları raporla adaletli bir sistemin uygulanmasını istediklerini belirten sektör temsilcileri başta maktu vergi oranlarının Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiği haliyle bölgesel farklılıkları içermediği için adaletsiz olacağının altını çizerken şu ifadeleri kullandılar: ''Haksızlıkların yaşanmaması için düzenlemenin bölgelere göre detaylandırılmasını ve sabit rakamlardan orana dönmesini istedik. Ayrıca rakamların daha sembolik seviyelere düşürülerek yüzde 1’in altında 0.50 – 0.75 aralığında bir oranla uygulanmasını, sonraki yıllarda işlerin seyrine göre tekrar gözden geçirilip kademeli bir şekilde yükseltilmesini önerdik. Türkiye ekonomisinin taşıyıcısı olan bu sektörün rekabet şansının ortadan kaldırılmaması bizim için çok önemli. Kararı yüce meclisimizin takdirlerine bırakıyoruz.”

 

Önümüzdeki hafta bütçe görüşmelerinden sonra TBMM’de konunun görüşülmesi bekleniyor.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Sektör, temsilcilerinden, Konaklama, Vergisi, için, 2021, talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı