Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 08:11 Bu haber 10032 kez okundu
 
Sektör 2020 yılı için endişeli! ''Turizm pamuk ipliğine bağlı''
2019 yılında kişi sayısı ve gelir olarak rekor kıran, ekonominin lokomotifi olan turizm sektöründe 2020 yılı için tehlike çanları çalıyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Sektör 2020 yılı için endişeli! ''Turizm pamuk ipliğine bağlı''

2019 yılında kişi sayısı ve gelir olarak rekor kıran, ekonominin lokomotifi olan turizm sektöründe 2020 yılı için tehlike çanları çalıyor.

 

Orta Doğu'da yaşanan gerginlik, doların dalgalı seyri, Rusya ile Suriye politikalarından dolayı bir dargın bir barışık ilişkinin getirdiği belirsizlikle yeni sezona hazırlanan turizmcileri, şimdi de İran sınırından kapımıza dayanan koronavirüsü korkusu sardı. Nevruz Bayramı nedeniyle Ege sahillerine gelecek 20 binden fazla İranlı turlarını iptal ederken, sektör temsilcileri devlet ve ilgili bakanlıkların bir an önce kriz yönetimi oluşturmasını istedi.

 

Sorunların çıkmaya başlamasına kadar iyi giden rezervasyonların artık neredeyse pamuk ipliğine bağlı olduğuna dikkat çeken Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris BTK Başkanı Suat Esin yeni sezon beklentilerini şöyle değerlendirdi, “Suriye ile olan sıkıntı ortada. Bu otomatik olarak Rusya'ya da sıçrayacak bir sıkıntı. Rusya pazarı Marmaris, Muğla ve Antalya açısından çok çok önemli. Şu da bir gerçek ki turizmde her şey pamuk ipliğine bağlı. Sonuçta her an her şey olabilir. Kriz çıkar, savaş çıkar, o çıkar bu çıkar, afet çıkar… Bunlar bizim elimizde olan şeyler değil. Her şey bir anda tersine de dönebilir.” dedi.

 

Koronavirüsü endişesinin turizmi çok kötü etkilediğini belirten İran pazarı ağırlıklı çalışan seyahat acentası temsilcileri kısa vadede İran ile sınırın kapatılması, İran'ın bayram ve tatil dönemi Nevruz dönemi için yapılan tüm rezervasyonların iptaline neden olduğuna dikkat çeti. Acenta temsilcileri ''Uçaklar iptal oldu, tur operatörleri tüm rezervasyonları geri çekti. Sadece Kuşadası'nda Nevruz tatili için 15 bin İran'lı gelecekti. Hepsi iptal oldu. Bizler otellerle anlaşmalar yapmıştık, ulaşım programları yapmıştık. Yoğun bir hazırlık içindeydik hepsi iptal oldu. Avrupa'da da hastalığın birkaç ülkede görünmesi problem yaratıyor. Suriye olayları büyüyor. Böyle giderse daha büyüyecek gibi görünüyor.” dedi.

 

Rezervasyonlar durdu

 

Koronavirüsünün, doların yükselişinden daha çok turizmi olumsuz etkilediğini belirten Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı (BOYD) Serdar Karcılıoğlu “Doların yükselişi ve koronavirüsünün bölgemizde ve dünyada hızla yayılması turizmi olumsuz etkilemeye başladı. Şu anda rezervasyonlarda ciddi bir duraklama oluştu. İnsanlar evlerinden çıkmak istemiyor. Böyle bir ortamda, yani evlerinden dışarı çıkmak istemeyen insanların tatil planları da yapmaları da mümkün değil. Oysaki bu dönemde Avrupalılar kataloglardan, kitaplardan, internetten tatile gideceği yerleri belirler plan yaparlardı. Şu anda böyle bir durum yok” dedi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sektör, 2020, yılı, için, endişeli!, ''Turizm, pamuk, ipliğine, bağlı'',
Yorumlar
Haber Yazılımı