Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 19:26 Bu haber 9311 kez okundu
 
Sağlık Bakanlığı tek tek açıkladı! İşte otellerde alınması gereken korona önlemleri
Sağlık Bakanlığı yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı konaklama tesislerinde alınması gereken önlemleri web sitesinde madde madde açıkladı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Sağlık Bakanlığı tek tek açıkladı! İşte otellerde alınması gereken korona önlemleri

Sağlık Bakanlığı yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı konaklama tesislerinde alınması gereken önlemleri  web sitesinde madde madde açıkladı. 

 

Koronavirüsünün dünyada yaygın olarak görüldüğü, Türkiye’de konaklama tesislerinde enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için korunma ve kontrol önlemlerine dikkat edilmesi gerektiğinin belirtildiği Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada otellerde konaklayan misafirlerin kayıtlarının tam ve düzenli tutulmasının, olası vaka çıkması durumunda temaslıların doğru şekilde yönetilebilmesi için büyük önem arz ettiği kaydedildi.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan önlemler şöyle sıralandı:

 

1) Oda temizliğini yapacak kişinin ellerini yıkadıktan sonra eldiven giymesi ve temizliği eldivenli ellerle yapması gerekli. Her oda temizliğinden sonra eldiven çıkartılmalı eller uygun şekilde yıkanmalı ve bir sonra oda temizliğinden önce yeni eldiven giyilmeli.

2) Genel temizliğin su ve deterjanla yapılması yeterli. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler; kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, televizyon ve klima kumandası, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilmeli. Bu alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra 1:100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya klor tablet kullanılmalı.

3) Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanmalı ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanmalı.

4) Misafirin kullandığı tekstil ürünleri katlanarak bohçalanmalı, bu işlem sırasında toz ve partikül oluşumuna izin vermeyecek şekilde toplanmalı. Çarşaf ve havlu gibi tekstil ürünleri ise 60-90 derecede deterjan ile çamaşır makinesinde yıkanmalı.

5) Havuzların klor düzeylerinin mevzuatta belirlenen düzeyde olmasına dikkat edilmeli.

6) Sauna, masaj salonları, spor salonları ve çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmamalı. Kullanımı durumunda rezervasyonla sınırlı sayıda kayıt tutularak kullanılmalı, bu alanların mekanik temizlikleri ve havalandırmaları düzenli aralıklar ile yapılmalı. Oyun parkları ve çocuk kulüplerinde temizlenmesi zor oyuncaklar bulundurulmamalı.

7) Odalarda bulunan klimaların üretici talimatları doğrultusunda düzenli bakım ve onarımlarının yapılması sağlanmalı.

 

Konaklama tesislerinde konaklayanlar arasında COVID-19 hastalığı belirtileri yani ateşe eşlik eden öksürük veya solunum sıkıntısı olan kişiler olması durumunda yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralandı:

 

1) Diğer konuklardan ivedilikle ayrılıp, maske takılması sağlanarak varsa oteldeki yoksa en yakındaki sağlık birimine başvurmaları sağlanır.

2) Kişi ile aynı odayı paylaşanların tıbbi maske takması sağlanır.

3) Belirtileri gösteren kişi ile aynı oaday paylaşan kişiler vakaya refakat etmezlerse odalarında izole edilmeleri sağlanır.

4) Kişinin başvurduğu sağlık birimi tarafından, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilir. Bulaşıcı hastalıklar birimi, olası olgu yönetim şemasına göre olguyu yönetir.

5) Bulaşıcı hastalık birimi vakanın temaslılarını saptayarak, temas özelliklerine göre (yakın temaslı, temaslı) gerekli izlem prosedürlerini başlatır.

6) Covid-19 tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılır ve boş tutulması sağlanır, sonrasında detaylı bir şekilde su ve deterjanla temizlenir, 1:100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu içeren solüsyonla silinir.

7) Bu işlemler sonrasında odaya yeni kişi alınabilir.

 

Otel çalışanlarına konuyla ilgili gerekli eğitimlerin verilmesi gerektiğinin ve personelin el temizliğine dikkat etmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamaya şu şekilde devam edildi:

 

1) Teis personeli ellerini en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalı.

2) Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

3) Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse maske kullanması önerilmektedir.

4) Misafirlerin kişisel eşyalarına temas eden, örneğin valizlerini taşıyan kişilerin, butür işlemler sonrasında derhal ellerini yıkaması veya alkol bazlı el antiseptiği ile el temizliği yapması sağlanmalıdır.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanlığı, tek, tek, açıkladı!, İşte, otellerde, alınması, gereken, korona, önlemleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı