Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 05:58 Bu haber 13400 kez okundu
 
Rus gazete: ''Antalya ve İstanbul'a gitmeyin''
2019 yılında 7 milyondan fazla Rusya turisti ağırlayarak rekor kıran Türkiye için, tırmanan siyasi gerginlikle beraber Rus basını konuyu gündeme getirerek, Rus turistlerin rezervasyonlarında iptal haberlerini ve olası ekonomik yaptırım beklentilerini ön plana taşımaya başladı.
DÜNYADAN Haberi
Rus gazete: ''Antalya ve İstanbul'a gitmeyin''

2019 yılında 7 milyondan fazla Rusya turisti ağırlayarak rekor kıran Türkiye için, tırmanan siyasi gerginlikle beraber Rus basını konuyu gündeme getirerek, Rus turistlerin rezervasyonlarında iptal haberlerini ve olası ekonomik yaptırım beklentilerini ön plana taşımaya başladı. Rus basınında, Türkiye rezervasyonlarında sert düşüş yaşandığı haberleri yer alırken Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikov'dan gelen "Rusya'da dinlenin, bu dönemde yurt dışına gitmeyin" çağrısının yankı bulduğu savunuluyor. Bir yandan koronavirüs yüzünden tur satışları düşerken, diğer yandan Suriye krizinin tırmanmasıyla Türkiye'ye de ihtiyatlı bir yaklaşım başladığı belirtiliyor. 

 
Komsomolskaya Pravda gazetesinde çıkan bir değerlendirmede Rusya vatandaşlarına şu dönemde Antalya ve İstanbul'a gitmeme çağrısı yapılıyor. Komsomolskaya Pravda'ya göre ilişkilerin gergin olduğu şu günlerde işleri daha da zora sokacak provokasyonlar yaşanabilir.
 

Gazetede yer alan yazıda, Mısır'a tur satışları güvenlik gerekçesiyle hala yasak olduğu için, Türkiye de bu kapsama alınırsa Rus turistlere herşey dahil sisteminde alternatif bulmanın çok zor olduğu vurgulanıyor. Daha önce Türkiye'ye yasak konduğunda İspanya, Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi destinasyonların yüzde 30-40'ı bulan oranlarda zamlandığına dikkat çekiliyor.
 

Konuyla ilgili olarak görüşlerine yer verilen Space Travel Genel Müdürü Artur Muradyan "Eğer Türkiye kapısı kapatılır, Mısır da açılmazsa özellikle büyük tur operatörleri içinde iflaslar kaçınılmaz olur. Çünkü tur iptalleri gelirse yüzde 100 iade gerekir" diyor.


Olası risklere karşı önde gelen Rus tur operatörlerinin, Mısır pazarının açılması için Başbakan Mihail Mişustin'e mektup yazdıkları bildiriliyor. Ancak pek çok Rus turizmci, "Mısır açılsa bile Türkiye'den doğacak kayıpları telafi etmez" görüşünü savunuyor.
Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Rus, gazete:, ''Antalya, ve, İstanbul'a, gitmeyin'',
Yorumlar
Haber Yazılımı