Haber Detayı
06 Kasım 2019 - Çarşamba 02:52 Bu haber 3613 kez okundu
 
Ressam Sedef Yavuzalp Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı'nda sanatseverlerle buluşuyor
Ressam Sedef Yavuzalp 7-10 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa’da açılacak Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı'na eserleriyle katılıyor
GÜNCEL Haberi
Ressam Sedef Yavuzalp Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı'nda sanatseverlerle buluşuyor

Fark yaratan başarılı çalışmalarıyla ülke tanıtımına destek olan Ressam Sedef Yavuzalp 7-10 Kasım tarihlerinde Şanlıurfa’da açılacak Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı'na eserleriyle katılıyor.

 

UNESCO tarafından Dünya Miras listesine alınan ve tarihin sıfır noktası olarak tüm Dünyanın ilgi odağı haline gelen Göbeklitepe Yılı kapsamında Şanlıurfa’da “Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı” düzenleniyor.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve 7-10 Kasım tarihlerinde düzenlenecek fuar Şanlıurfa Kongre ve Fuar Merkezi’nde açılacak. Ülkemizin sahip olduğu tarihi, turistik ve kültürel değerlerin etkili bir şekilde yönetimi ve tanıtılmasına yönelik olarak düzenlenen Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı'nda Ressam Sedef Yavuzalp de eserleriyle yer alacak. Yavuzalp’in “Mozaik Esintisi” tekniğiyle yaptığı eserleri fuar alanında Fırça Sanat Galerisinde sergilenecek.

 

Kendi özgün mozaik esintisi tekniğiyle dünyada mozaikizmi geliştiren Türk ressam Sedef Yavuzalp, topraklarımızda yaşamış bazı medeniyetleri ve kültürel varlıkları konu alan tasvirleri eserlerinde yansıtıyor. Yapıtlarında ülkemiz ve dünya medeniyetine ait olan ve müzelerimizde yer alan bazı antik mozaik eserleri kendi özgün ‘’mozaik esintisi’’ tekniğiyle yorumluyor. Mozaikist Ressam Sedef Yavuzalp hem sanatçı hem de diplomat olarak bu topraklara ait görsel değerlerin ortaya çıkarılmasına destek oluyor. Mozaik Esintisi tekniğiyle ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyor, geçmişe ışık tutuyor.

 

Sedef Yavuzalp Kimdi?

 

Büyükelçi Sedef Yavuzalp Amman doğumludur. Paris Amerikan Üniversitesi’nde “Uluslararası İlişkiler” alanında lisans (Yüksek Şeref Derecesi) ve Brüksel Hür Üniversitesi “Avrupa Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Araştırmalar Merkezi”nde “Türkiye-Batı Avrupa İlişkileri” konusunda Master (Şeref Derecesi) diplomaları vardır.   Yavuzalp, mozaikizm olarak da adlandırdığı kendi özgün resim tekniği “mozaik esintisi” ile yapılmış eserlerini minyatürsel düzenlemelerle tuval ve mdf üzerine yansıtmaktadır. İşlediği temalar binlerce yıllık Türk ve Anadolu medeniyetlerine ilişkin tarihi ve arkeolojik eserlerin ve konuların betimlenmesidir.  Sanatçı ayrıca görevi dolayısıyla yakından tanıdığı doğu Afrika ülkelerinin tarihi ve mitolojik temalarını işlemiştir.  Yavuzalp, yurt içinde ve yurtdışında 7'si kişisel sergiler olmak üzere, 20'ye yakın sergi ve fuarda yer almıştır. Eserleri yurt içinde ve yurtdışında çeşitli koleksiyonlarda bulunmaktadır. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ressam, Sedef, Yavuzalp, Göbeklitepe, Kültürel, Miras, ve, Turizm, Fuarı'nda, sanatseverlerle, buluşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı