Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 20:31 Bu haber 5245 kez okundu
 
Otellerin yüzde 65'i iflasın eşiğindeydi! Normalleşme sonrası sadece yüzde 20'si açıldı
Konaklama tesislerinin yüzde 65'inin iflasın eşiğinde olduğu Yunanistan'da koronavirüs nedeniyle duraklayan turizm sektörünü canlandırmak amacıyla atılan adımlara rağmen otel, ulaşım ve gıda sektöründe bu yaz sezonunda büyük kriz bekleniyor.
DÜNYADAN Haberi
Otellerin yüzde 65'i iflasın eşiğindeydi! Normalleşme sonrası sadece yüzde 20'si açıldı

Konaklama tesislerinin yüzde 65'inin iflasın eşiğinde olduğu Yunanistan'da koronavirüs nedeniyle duraklayan turizm sektörünü canlandırmak amacıyla atılan adımlara rağmen otel, ulaşım ve gıda sektöründe bu yaz sezonunda büyük kriz bekleniyor.

 

Ekonomisinin yüzde 20’sini turizm gelirleri oluşturan, koronavirüs önlemlerinin aşamalı olarak kaldırılmasıyla otel, motel, pansiyon ve kamp gibi yerleşkelerin 1 Haziran'da hizmet vermeye başladığı Yunanistan'daki otellerin ancak yüzde 20'si açıldı.

 

Ülkedeki otel sahipleri, Nisan ve Mayıs aylarındaki rezervasyonların tamamının iptal edilmesinden sonra, önümüzdeki aylar için henüz yeni rezervasyonların yapılmadığı gerekçesiyle otellerini bir süre daha kapalı kalmasına karar verdiklerini açıkladı.

 

Havalimanlarının 15 Haziran'dan itibaren ilk önce en az koronavirüs vakası olduğu tespit edilen 29 ülkeye, 1 Temmuz itibariyle de, Türkiye dahil, geri kalan ülkelere açılmasına karar verilen Yunanistan'da İngiltere, İtalya, İspanya ve ABD 'en fazla koronavirüs vakası görülen ülkeler' listesine alındığı için bu ülkelerle uçuş seferlerinin ne zaman başlayacağına henüz karar verilmedi.

 

Ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 20’sini karşılayan turizm sektörü, geçen yıl yaz aylarında ağırladığı 34 milyon yabancı turistle kendi rekorunu kıran Yunanistan’a 20 milyar euro gelir sağlamıştı.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Yunanistan otelleri, yunanistan turu, vizesiz yunan adaları, yunan turizmciler
Yorumlar
Haber Yazılımı