Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 13:41 Bu haber 6242 kez okundu
 
Oteller tam doluluk hesabında! Ölçümlere ve hesaplamalara başlandı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Haziran ayında turizm sezonunun başlayacağını açıklaması üzerine turizmciler işletmelerde uygulanacak sosyal mesafe kuralları için ölçümlere başladı
OTEL HABER Haberi
Oteller tam doluluk hesabında! Ölçümlere ve hesaplamalara başlandı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Haziran ayında turizm sezonunun başlayacağını açıklaması üzerine turizmciler işletmelerde uygulanacak sosyal mesafe kuralları için ölçümlere başladı.

 

Otellerde restoranlar sosyal mesafe kurallarına göre yeniden dizayn edilirken normalde 500 kişi kapasiteli bir otel restoranının mesafe ölçümü alınmasıyla neredeyse yarıdan fazla sandalye kaldırılarak 150 kişinin oturacağı bir şekle getiriliyor.

 

Otellerin tam doluluğu yakalaması halinde ise otel restoranları yemek yeme saatlerini doluluğa göre ayarlamayı planlıyor. Oda numarasına göre 2 veya 3 grup halinde restoranlara inecek olan yerli ve yabancı turistler yemekleri saatli olarak yiyecek.

500 kişilik bir otelin restoran kısmında sandalye sayısı 150'ye kadar düşeceği için gelen turistlere saatli olarak yemek verile bilecek. İlk grup saat 18.00'da, 2'inci grup saat 19.00'da, 3'üncü gurup ise saat 20.00'da restorana inip yemek yiye bilecek.

 

Restoranlarda uygulanan masa sandalye aralığı gibi deniz ve havuz kenarlarında bulunan şezlonglarda da sosyal mesafe ölçümleri yapılıyor. Sosyal mesafe aralığını metre ile ölçen turizmciler şezlong aralığını 2 metre olarak ölçüyor. Lobi girişinde resepsiyon görevlisi ile turist arasında yaklaşık 1,5 metrelik bir mesafe olacak.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: otellerde sosyal mesafe, sosyal mesafe, plajda sosyal mesafe
Yorumlar
Haber Yazılımı