Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 08:17 Bu haber 13133 kez okundu
 
Otelde tatil için bir uyarı daha geldi!
Koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde turizm destinasyonları sezon açılışı için hazırlıklarına devam ederken, bilim insanlarından tatile çıkacaklara yönelik peş peşe uyarılar da gelmeye devam ediyor.
GÜNCEL Haberi
Otelde tatil için bir uyarı daha geldi!

Koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde turizm destinasyonları sezon açılışı için hazırlıklarına devam ederken, bilim insanlarından tatile çıkacaklara yönelik peş peşe uyarılar da gelmeye devam ediyor.

 

Sezon açılışı ile birlikte yaz tatiline gideceklere uyarılarda bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan "Havuzla kıyaslarsanız deniz daha temizdir. Onu tercih etmekte yarar var. Yüzerken de yine mesafeyi korumak lazım" dedi.

 

Tatile gidecek olanların rahatlıkla suya girebileceğini, havuz suyundan ya da deniz suyundan virüs bulaşır diye bir korkularının pek bulunmadığını bildiren Ceyhan "Yüzerken de yine mesafeyi korumak lazım. Orada en çok korkulan şey yine, solunum yolunda bir virüs taşıyan kişinin ağzından, burnundan çıkan damlacıklarla bulaşmış herhangi bir yere değdirip ağza buruna götürme şeklindeki bulaşma. Tatile giden herkes yine sosyal mesafeye dikkat etmeli. İnsanlar, suya girmedikleri zaman maske takacaklar. Temizliğe çok dikkat edecekler. Otelde herhangi bir yere ellediklerinde ellerini temizlemeden ağızlarına, burunlarına götürmeyecekler. Yoksa gıdadan, sudan bulaş gibi bir olay pek söz konusu değil. Tuzlu suda virüsün daha az yaşadığı gibi bir şey gösterilmedi. Zaten mantıken de pek söz konusu değil. Dolayısıyla deniz suyunun virüsü öldürücü bir etkisi yok. Ancak her zaman, havuza kıyaslarsanız deniz daha temizdir. Onu tercih etmekte yarar var" diye konuştu.

 

Ceyhan yine yazlıklara gidecek insanların, özellikle gidecekleri yerdeki bazı durumlara bakmaları gerektiğini kaydederek, "Normalde yüz bin nüfuslu yerlerde sağlık alt yapısı yetersiz. İyice düşünmelerinde yarar var. Herkesin mutlaka tatile gitmesi gerekmiyor. Evde kalmak tatile gitmekten daha sağlıklı" dedi.

 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr Tevfik Özlü de geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, yaz tatilini otellerde geçirmek isteyen vatandaşlar için uyarılarda bulunmuştu.

Okumak için tıklayın Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den 'Otelde Tatil' uyarısı

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: otel havuzu, otel hijyeni, havuzda koronavirüs, havuz hijyeni, Mehmet Ceyhan
Yorumlar
Haber Yazılımı