Haber Detayı
20 Mart 2020 - Cuma 10:47 Bu haber 2578 kez okundu
 
Otelcilerden belediyelere çağrı! Vergi ve harçlar ertelensin
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) üyelerinin bulunduğu illerin belediyelerine ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine yazı göndererek, belediye harç ve vergi ödemelerinin üç ay ertelenmesi çağrısında bulundu.
GÜNCEL Haberi
Otelcilerden belediyelere çağrı! Vergi ve harçlar ertelensin

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) üyelerinin bulunduğu illerin belediyelerine ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine yazı göndererek, belediye harç ve vergi ödemelerinin üç ay ertelenmesi çağrısında bulundu.

 

Koronavirüs salgınının şehir ekonomilerine ve sektöre olumsuz etkilerinin azaltılması, işletmelerin istihdam ve işletme yapısının ayakta tutulabilmesine yönelik tedbirler çerçevesinde belediye harç ve vergi ödemelerinin 3 ay ertelenmesi çağrısında bulunan TÜROB bu talebi, üyelerinin bulunduğu tüm illere ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine iletti.

 

Cezasız ve faizsiz olmalı

 

TÜROB’dan, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla, Eskişehir, Muğla Büyükşehir Belediyesi olmak üzere üyesi bulunan tüm illerin belediyelerine gönderilen yazıda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli turizm işletmelerinin tüm belediye vergi ve harçlarının ödemelerinin cezasız ve faizsiz olarak 1 Temmuz 2020’ye kadar ertelenmesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.

 

Yazıda, dünyada turizm tüm çeşitleri ile durma noktasına geldiği, sektörel durmanın, emek verilmiş eğitimli personelin kaybının göze alınamaz olduğunu değerlendiren kamu otoritesinin de sektöre desteklerini açıkladığı, vergi ve benzeri yükümlülüklerin bir kısmının ödemelerini 6 ay ertelediği hatırlatıldı.

 

İşletmelerin sorumlu olduğu bedel ve vergiler:

- Su/atık su bedeli

- Doğalgaz bedeli

- Emlak vergisi 1. taksiti

- Çevre Temizlik Vergisi 1. taksiti

- İlan ve reklam vergisi

- Eğlence vergisi

 

İşletmelerin sorumlu olduğu belediye harçları:

- İşgal harcı

- Yapı kullanma izin harcı

- İşyeri açma çalışma izni harcı

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Otelcilerden, belediyelere, çağrı!, Vergi, ve, harçlar, ertelensin,
Yorumlar
Haber Yazılımı