Haber Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 10:19 Bu haber 8418 kez okundu
 
Mustafa Yahyaoğlu: ''Oteller açılsa da turizm çalışanlarının mağduriyeti devam edecek''
Koronavirüs (Covid- 19) salgını bir çok ülkede can almaya devam ederken Türkiye’de alınan normalleşme kararları kapsamında turizm sezonu açıldı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Mustafa Yahyaoğlu: ''Oteller açılsa da turizm çalışanlarının mağduriyeti devam edecek''

Koronavirüs (Covid- 19) salgını bir çok ülkede can almaya devam ederken Türkiye’de alınan normalleşme kararları kapsamında turizm sezonu açıldı.

 

Otellerin sezonda gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelecek misafilerine tesislerinin koronavirüse karşı güvenli olduğunu göstermek için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan Sağlıklı Turizm Sertifika Programı kapsamında sertifika alarak sosyal mesafe, sıkı hijyen önlemleri ve personelin pandemi eğitiminin de yer aldığı kriterleri yerine getirmesi gerekiyor.

 

Ekonominin daha da kötüye gitmemesi için turizm sezonunun açıldığını fakat riskin çok yüksek olduğunu dile getiren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Dev Turizm İş Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu, turizm işçilerinin sağlıkları için önlemlerin ne kadar yerine getirilebileceği, sertifikasyon uygulamasının ne kadar sağlıklı olacağı ayrıca misafirlerin sağlığının nasıl korunacağı gibi konuların birer muamma olduğunu söyledi.

 

Devletin sokağa çıkma yasağının getireceği ekonomik külfetlere dayanamadığını ve normalleştirme adı altında virüsü dışarıya saldığını söyleyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Dev Turizm İş Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

''Ekonomi daha fazla erimesin diye insanlar tehlikeye atılıyor. Diliyoruz ki çalışanlarımız çalışırken bu hastalıkla muhatap olmasın olursa da haklarını kazanmalı. SGK genelgesi ile bu hakların önüne geçilmeye çalışılıyor. Örneğin Antalya’da 10 günde 6-7 mahalle karantina altında. Bunun Çeşme’de, Dikili’de, Seferihisar’da da karşımıza çıkma ihtimali çok yüksek. Ama biz bu süreçte işçi arkadaşlarımız hasta olursa her türlü haklarını almak için yanındayız” 

 

Otellerin yüzde 50 kapasite ile açılma olayının da otelcilerin baskısı ile yüzde 100 çıkarıldığına dikkat çeken Yahyaoğlu ''Otel sahipleri 4-5 otelinde önce 1-2 tanesini açarak ortamı kontrol edeceklerini daha sonra diğerlerini de açabileceklerini görüyoruz. Bu da turizm sektöründe yüzde 60-65 oranında işsizliği beraberinde getiriyor. Zaten çoğu sezonluk çalışan arkadaşlar bu sezon işsiz kaldı 2021 Mart’a kadar da işsiz olacak bekleyecekler. Ayrıca çoğu insan pandemi ilk başladığında çoğu insan yıllık iznini kullanarak evde kaldı. İnsanların ne tatile çıkabilecek izni ne de parası var. Temel sıkıntıyı işçiler çekecek. Kısa çalışma ödeneği de uzatılmasa turizm işçileri perişan hale gelecek. Metrekarelere göre kapasite sınırının kaldırılması, açık büfelerden ödün verilmemesi çok yanlış kararlar. Otellerin yüzde 100 kapasite ile doldurulması sağlıklı değil” şeklinde konuştu.

 

Turizmin insanın insana sosyal mesafenin korunmasının imkansıza yakın olduğunu söyleyen Yahyaoğlu şöyle devam etti:

 

''Misafirden misafire mümkün olabilir ama personel misafir arası imkansız. Gerçi yönetenler ve otelciler personelleri asla düşünmüyor. Daha önce de sağlık personelleri otellerde kalmaya gelmiş diğer misafirler nakledilmiş ama personellerle ilgili bir çözüm yine bulunmamıştı. Önlemler alınamazsa eskiden olduğu gibi bir tazminat turizmi başlayabilir. Oteller sağlığı koruyamazsa çok ciddi tazminatlar ödemeye başlayabilir. Turizm sektörü önemli bir sektör. Aileleri ile birlikte 15 milyon insan bu sektörden ekmek yiyor. Bu işçilerin 1,5-2 milyonu kaçak çalışıyor. O yüzden hiçbir ödenekten yararlanamıyor. Defalarca ikaz etmemize rağmen bir çalışma yapılmıyor. Bu insanlar süreçte en fazla mağdur olan kesim de bu inşalar oldu. Hiçbir hak ve korumadan yararlanamadılar.”

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: turizm çalışanları, mustafa yahyaoğlu, otellerde sertifika, korona sertifikası olan oteller, hijyen sertifikası
Yorumlar
Haber Yazılımı