Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 06:17 Bu haber 3657 kez okundu
 
''Marmaris'e yapılan ihanetin bedelini turizmciler ağır ödeyecekler''
Muğla'nın Marmaris ilçesinde, yağmurla birlikte dağ eteklerinden gelen çamurlu ve foseptiklerden taşan atık suyun karışmasıyla, denizin rengi kahverengiye dönüştü.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
''Marmaris'e yapılan ihanetin bedelini turizmciler ağır ödeyecekler''

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla'nın Marmaris ilçesinde, yağmurla birlikte dağ eteklerinden gelen çamurlu ve foseptiklerden taşan atık suyun karışmasıyla, denizin rengi kahverengiye dönüştü.

 

Alınmayan önlemlerden dolayı oluşan görüntüye Marmaris Çevrecileri Derneği tepki gösterdi.

 

Marmaris'de yağmur nedeniyle denizin kahverengine dönmesinin nedeninin, dağlardan kopan toprak parçaları ve kirli suyun derelerle birlikte ilçe körfezine dökülmesi, ayrıca Atatürk Caddesi'ndeki Mavi Bayraklı Halk Plajı'ndan Siteler Mahallesi'ne kadar uzanan 7 kilometrelik plajda ortaya çıkan foseptik borularından akan kirli suyun denizle buluşması olduğu öğrenilirken, Kordon ve Atatürk Caddesi'nde yürüyüş yapan vatandaşlar kahverengine dönen denizin fotoğrafını çekip sosyal medyada Mavi deniz kirli sularla koyu kahverengi oldu yorumu yaptı.

 

Yaşanan kirlilikle ilgili sahilde inceleme yapan Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin, "Senelerdir yaşadığımız üzücü bir olaydır. Uzun yıllardır Marmaris Körfezi'nin kirliliği ile ilgili üniversiteden gelen bilim adamları ile incelemeler yapıyoruz. Elde ettiğimiz verileri yerel yönetimlerle paylaşıyoruz. Nedense yerel yetkililer soruna eğilmekten kaçınıyor. İlçemizde herkes deniz, güneş ve kum üçgeninde turizmden ekmek kazanıyor. Yerel yöneticiler, esnaf ve turizmciler Marmaris'imize yapılan ihanetin bedelini ağır ödeyecekler. Marmaris'ten Dünya'nın İncisi olarak bahsedilir. Bu doğa harikası gittikten sonra ne yapacaklar merak ediyorum. Derelerden gelen kirli ve çamurlu suyun arıtması yapılmalıdır. Kışın plajlarda ortaya çıkan foseptik çukurları yeniden düzenlenmeli ve önlemler alınmalıdır" dedi.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: ''Marmaris'e, yapılan, ihanetin, bedelini, turizmciler, ağır, ödeyecekler'',
Yorumlar
Haber Yazılımı