Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 04:30 Bu haber 13970 kez okundu
 
Mahkemeden tüm acenta ve otelleri ilgilendiren emsal karar!
İzmir 8. Tüketici Mahkemesi tarafından tüm seyahat acentası ve otelleri yakından ilgilendiren bir karar verildi.
GÜNCEL Haberi
Mahkemeden tüm acenta ve otelleri ilgilendiren emsal karar!

Bodrum'da bir otele internet reklamı üzerinden rezervasyon yapan ancak konaklama için gittiğinde reklamda sunulan şartlarla karşılaşmayan kişi açtığı davayı kazandı.


 
2017 yılında yurt dışında yaşayan Gönül Boutellier
internette bir online rezervasyon sitesinden şirket tarafından sunulan veri ve reklamlardan yola çıkarak Boddrum'da beğendiği otele 7 kişilik 15 günlük rezervasyon yaptı.

 

Rezervasyon karşılığında şirkete Bodrum'daki tatil için 26 bin lira ödeyen Boutellier ve ailesi, belirlenen tarihte otele giriş yaptı. Geç saatlerde giriş yaptıkları için 1 gece zorunlu olarak konaklayan aile, ertesi gün, otelde tanıtımda kendilerine sunulan şartların bulunmadığını belirterek, konaklamadan vazgeçerek önce ücret iadesi talebinde bulundu. Ancak geçen süreçte ücretin yarısını alabilen Boutellier, ödediği ücretin kalanı için de sunulan ve vaat edilen hizmet arasındaki farkı gösteren fotoğrafları mahkemeye ibraz ederek hizmet sağlayıcı şirkete dava açtı.
 
İzmir 8. Tüketici Mahkemesinde görülen davada haklı bulunan Boutellier ödediği ücretin kalan bölümünün de kendisine iadesine hükmedildi.

 

İzmir 8. Tüketici Mahkemesi, kararda şu ifadelere yer verdi:
 
"İbraz edilen fotoğraflar, tanık anlatımı ve olayın gelişimi, hayatın olağan akışı göz önüne alındığında, davacının, otelin durumu ve hizmetin ayıplı olması nedeniyle kalmaktan vazgeçtiklerine dair iddiasının samimi olduğuna dair mahkememizde tam bir kanaat oluşmuştur. Bu yüzden de davacının haklı nedenle akdi feshetme ve bedelin iadesine yönelik talebinin uygun olduğu kanaatine varılmıştır. Davalının icra takibine yaptığı itirazın iptaline, takibin aynı şartlarla devamına karar verilmiştir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mahkemeden, tüm, acenta, ve, otelleri, ilgilendiren, emsal, karar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı