Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 14:07 Bu haber 3765 kez okundu
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan o sektöre destek yağdı!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçen yıl yasalaşan yeni sinema kanununun ardından ilk çekim sonrası ve ortak yapım desteklerini verdi.
TÜRKİYEDEN Haberi
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan o sektöre destek yağdı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçen yıl yasalaşan yeni sinema kanununun ardından ilk çekim sonrası ve ortak yapım desteklerini verdi. Bakanlık, sinema sektörüne 30 proje için 23 milyon 175 bin lira destek sağladı.

 

Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ilk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım, Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım, Çekim Sonrası ile Ortak Yapım türündeki 257 proje, sinema sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik destekleme kurulunca değerlendirildi.

 

Destekleme Kurulu tarafından yapılan değerlendirme toplantısında, 9 ilk uzun metrajlı kurgu film yapım projesine 6 milyon 250 bin lira, 16 uzun metrajlı sinema film yapım projesine 15 milyon 650 bin lira, 4 çekim sonrası projesine 775 bin lira ve 1 ortak yapım projesine de 500 bin lira destek sağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen destekler kapsamında ilk filmini gerçekleştirecek yönetmen desteği ile bu yıl yine genç ve umut vadeden yönetmenlerin ilk sinema filmlerini yapabilmelerine olanak sağlandı.

 

Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazanan dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" isimli yeni projesine 2 milyon lira verilirken yine Türk Sinemasını uluslararası alanda başarı ile temsil eden Reha Erdem'in Neandria, Özcan Alper’in Karanlık Gece, Gözde Kural’ın Nacva, Erkan Tahhuşoğlu’nun Döngü filmleri de desteklenen filmler arasında yer aldı.

 

Bakanlıktan daha önce destek almamış ve çekimleri tamamlanmış sinema filmlerinin görüntü, ses ve benzeri işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için çekim sonrası türünde de 4 projeye destek verildi. Bakanlık destekleri için yapılacak yeni başvurular, yıl içerisindeki Destekleme Kurulları tarafından değerlendirilmeye devam edilecek.

 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: destek, bakanlık destek, turizm destek, sinema destek, kısa film
Yorumlar
Haber Yazılımı