Haber Detayı
30 Aralık 2019 - Pazartesi 00:16 Bu haber 1582 kez okundu
 
Kültür envanterindeydi! Yüz yıldır adak adanan türbe boş çıktı
Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde, Abuzer Gaffari Türbesi olarak bilinen köylülerin gelip adak adadığı yapıda gerçekleştirilen kazılarda kalıntı bulunmadı.
YEREL Haberi
Kültür envanterindeydi! Yüz yıldır adak adanan türbe boş çıktı

Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde, yaklaşık yüz yıldır Abuzer Gaffari Türbesi olarak bilinen, köylülerin gelip adak adadığı yapıda gerçekleştirilen kazılarda kalıntı bulunmadı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü envanterindeki türbenin boş çıkması, köy sakinlerine şaşkınlık yaşattı.

 

Çayüstü köyünde bulunan Serkevir Vadisi'nde, sahabe olduğu bilinen Abuzer Gaffari'nin türbesinin, Ilısu Barajı projesinde su altında kalacağından dolayı köy sakinlerce taşınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne başvuruda bulunuldu. Aynı zamanda il kültür envanteri olan türbenin taşınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Türbenin taşınması için 7 kişilik arkeologlardan ekibin yaptığı çalışmalar sonucunda 2 gün süren kazı çalışmasında kalıntı bulunmaması şaşkınlık yarattı.

 

Batman'ın hemen hemen tüm köylerinden baharın başlangıcıyla birlikte ziyaret için köylülerin türbeye gelip, yüzlerce kurban kestiklerini söyleyen Çayüstü Köyü Muhtarı Mesut Ekinci, köylülerin bu duruma inanmak istemediğini söyledi.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Abuzer Gaffari Türbesi. boş türbe, adak türbesi
Yorumlar
Haber Yazılımı