Haber Detayı
29 Ocak 2020 - Çarşamba 21:13 Bu haber 1717 kez okundu
 
Köylerden sonra şehirlerde de başladılar! 1 euroya ev satacaklar
Nüfus kaybı yaşayan tarihi kent merkezini yeniden canlandırmak ve kalkındırmak amacıyla 1 euroya ev satma projesi başlatma kararı alındı.
DÜNYADAN Haberi
Köylerden sonra şehirlerde de başladılar! 1 euroya ev satacaklar

Nüfus kaybı yaşayan tarihi kent merkezini yeniden canlandırmak ve kalkındırmak amacıyla 1 euroya ev satma projesi başlatma kararı alındı.

 

İtalya'nın güneyinde bulunan Puglia bölgesinde yer alan Taranto şehri, nüfus kaybı yaşayan tarihi kent merkezini yeniden canlandırmak ve kalkındırmak amacıyla 1 euroya ev projesi başlatma kararı aldı. Yerel basında yer alan haberlere göre ilk aşamada belediyeye ait 5 ev bu proje kapsamında satışa sunulacak, başarılı sonuç alınırsa başka evler de bu şekilde satılacak.

 

BBC Türkçe’nin haberine göre, 1 euroya ev projesi başlatan diğer yerleşim yerlerinde olduğu gibi Taranto’da da bu fırsattan yararlanabilmek için, büyük onarıma ihtiyaç duyan evlerde restorasyon yaptırma garantisi istenecek. Taranto’nun dışarıya göç veren bir kent olduğunu vurgulayan Taranto Belediye Meclisi’nin tarihi mirastan sorumlu üyesi Francesca Viggiano “Taranto’nun artık insanların gittiği bir yer değil, döndüğü bir yer olmasını” amaçladıklarını söyledi.

 

Taranto’nun tarihi merkezinde 19. yüzyılda yaklaşık 37 bin kişi yaşarken bugün bu sayının 2800 civarına düştüğü belirtiliyor. Taranto son yıllarda, Avrupa’nın en büyük çelik fabrikası Ilva ve bu fabrikanın yol açtığı çevre kirliliği ile haberlere konu olan bir kent.

Yerel halk, fabrikanın yol açtığı çevre kirliliğinin sağlık sorunlarına ve ölümlere yol açtığı gerekçesiyle hükümetin önlem alması talebiyle gösteriler düzenliyor.

 

İtalya’da özellikle güney bölgelerde nüfus kaybı sorunu yaşayan çok sayıda küçük kasaba ve köy, metruk evleri 1 euro’dan başlayan fiyatlarla satışa çıkarmaya başlamıştı. Sicilya adasındaki Bivona, Cammarata, Mussomeli ve Sambuca kasabaları, hayalet kasabaya dönmekten kurtulmak için benzer projelerle terk edilmiş evleri satışa sunan yerleşim birimleri arasında yer alıyor.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Köylerden, sonra, şehirlerde, de, başladılar!, 1, euroya, ev, satacaklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı