Haber Detayı
10 Şubat 2020 - Pazartesi 12:07 Bu haber 3040 kez okundu
 
Koronavirüs, Türkiye'de MICE ve kruvaziyer turizmine yaradı!
Koronavirüs salgını sonrası, Avrupa'dan Çin'e kongre turizmi için gidecekler açısından alternatif destinasyon olarak tekliflere giren Türkiye, kruvaziyerde de ön plana çıkmaya başladı.
GÜNCEL Haberi
Koronavirüs, Türkiye'de MICE ve kruvaziyer turizmine yaradı!

Koronavirüs salgını sonrası, Avrupa'dan Çin'e kongre turizmi için gidecekler açısından alternatif destinasyon olarak tekliflere giren Türkiye, kruvaziyerde de ön plana çıkmaya başladı.

 

2019 yılında toplam 300 bin 896 yolcu kruvaziyer turizmi ile taşınırken bunların 35 bin 289'unu gelen, 44 bin 235'ini giden ve 221 bin 372'sini ise transit yolcular oluşturdu. En çok kruvaziyer gelen liman 197 ile Kuşadası olurken, en az gemi yanaşan liman ise 1 gemiyle Yalova olarak kayıtlara geçti. Türkiye, geçen yıl yeniden yükseliş ivmesi yakalayan kruvaziyer turizminde, Çin'deki koronavirüs salgını sonrası alternatif destinasyon olarak öne çıkan turlar arasında yerini aldı.

 

"Felaket senaryoları üreterek, yapacak bir şey yok" diyerek beklemenin sektör açısından faydasının olmayacağının altını çizen sektör temsilcileri "Bu pazar boşluğunda Türkiye'yi daha iyi tanıtabilir, farklı pazarlardan daha çok turistin, daha çok kongre turizminin (MICE grubunun) buraya gelmesini sağlayabiliriz. El birliğiyle bu global krizi, turizmde bir fırsata çevirebiliriz. Kruvaziyer turizmine yönelik birçok farklı ülkede kampanyalar başlattık. Farklı pazar arayışlarını hızlandırdık. Ürünlerimizi ve fiyatlarımızı yeni pazarlara göre güncelledik." değerlendirmesinde bulundular. Avrupa'dan Çin'e gidecek birkaç MICE grubu için Türkiye'nin alternatif destinasyon olarak tekliflere girdiğini dile getireren sektör temcilcileri özel ilgi turları için de Türkiye'nin ön plana çıkmaya başladığını belirtti.

 

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgınının küresel bir kriz olduğunu söylen Japon seyahat acentası HIS'ın üst düzey yöneticisi Tatsuya Nakamori yaptığı açıklamada "Her kriz bir fırsattır. Bu süreç aslında kendi içinde birçok fırsat barındırıyor. O yüzden şu anda bu olumsuz süreci turizm sektörü için nasıl bir fırsata çevireceğimizi düşünmemiz gerekiyor." diye konuştu.

 

Çin ve bölge ülkelerine yapılması planlanan seyahatlerin, dünya genelinde hızla iptal edildiğini anlatan Tatsuya, ister turistik ister iş amaçlı olsun, bu seyahatlerin bir şekilde yapılmaya devam edeceğini vurguladı. 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, 2018'de 247 olan Türkiye limanlarına yanaşan kruvaziyer sayısı, geçen yıl 344'e yükseldi. En çok kruvaziyer ağustos ve temmuz aylarında geldi. Ağustosta 67, temmuzda ise 59 kruvaziyer gemisi ülke kıyılarına yanaştı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Koronavirüs,, Türkiye'de, MICE, ve, kruvaziyer, turizmine, yaradı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı