Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 14:24 Bu haber 2408 kez okundu
 
Koronavirüs sonrası Japonya'dan turizm atağı! ''Kimse yok, buralar size kaldı''
Koronavirüs salgını nedeniyle turist sayısında radikal bir düşüş yaşayan Japonya’nın önemli turizm merkezlerinde Kyoto kentinde bu durgunluğu aşmak isteyen esnaf yeni bir kampanya başlattı.
DÜNYADAN Haberi
Koronavirüs sonrası Japonya'dan turizm atağı! ''Kimse yok, buralar size kaldı''

Koronavirüs salgını nedeniyle turist sayısında radikal bir düşüş yaşayan Japonya’nın önemli turizm merkezlerinden Kyoto kentinde bu durgunluğu aşmak isteyen esnaf yeni bir kampanya başlattı. 

 

Japonya’nın eski başkenti olan Kyoto’da bir grup esnaf, salgın nedeniyle ülkeden uzak duran turistlerin ilgisini çekebilmek için kimsesiz turizmi adını verdikleri bir kampanya başlattı. Mabet ve tapınaklarla dolu popüler turizm merkezi Arashiyama bölgesindeki esnaf, yabancı turistlere “Bölgede şimdi çok az insan var, burası tamamen size kaldı” mesajı verdi.

 

En çok ziyaret edilen yerlerin fotoğraflarını kampanya posterlerinde kullanan esnaflar, şaka yollu ifadelerle turistleri cezbetmeye çalışıyor. Örneğin maymunların sokakta dolaştığı bir fotoğrafın altında, “Bir süredir insanlardan daha fazla maymun var” yazıyor.

 

Normalde Instagram meraklılarıyla dolup taşan Togetsukyo Köprüsü’nün ya da bölgenin meşhur bambu ormanlarının kimsesiz fotoğraflarında ise ‘#nopeople’ (kimse yok) ve ‘#nowisthetime’ (şimdi tam zamanı) gibi hashtagler yer alıyor.

 

Bölgenin turizm tanıtım sitesinde de esnafın turistleri her zamankinden daha misafirperver bir şekilde karşılamaya hazır olduğunu belirten notlar ve bilgilendirmeler yer alıyor. Kampanyanın öncülerinden Shuichi Kato yaptığı açıklamada, “Bölgemiz son dönemde tayfun, sel baskınları ve koronavirüs gibi birçok felaketle mücadele etti. Başımızı dik tutmaya mecburuz” dedi.

 

UNECSO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan 17 noktaya ev sahipliği yapan Kyoto, normal şartlar altında günde on binlerce turisti ağırlıyor. Ancak bu yıl Çin’den başlayarak dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle bu akış durma noktasına geldi.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Koronavirüs, sonrası, Japonya'dan, turizm, atağı!, ''Kimse, yok,, buralar, size, kaldı'',
Yorumlar
Haber Yazılımı