Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 05:33 Bu haber 3387 kez okundu
 
Kanal Çeşme ile turizm değil rant patlayacak!
Çeşme'de 511 parselle ilgili acele kamulaştırma kararı alınması ve Hazine arazilerini de kapsayan 4 milyon metrekarelik alanın Suudi Arabistan şirketine verilecek olması tartışma yarattı.
GÜNCEL Haberi
Kanal Çeşme ile turizm değil rant patlayacak!

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Çeşme'de 511 parselle ilgili acele kamulaştırma kararı alınması ve Hazine arazilerini de kapsayan 4 milyon metrekarelik alanın Suudi Arabistan şirketine verilecek olması tartışma yarattı. 

 

Geçtiğimiz mayıs ayında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Suudi Albassam Grup tarafından yapılan projeden bahsetiğini söyleyen Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ''Burası, Ağustos ayında turizm geliştirme bölgesi ilan edilmişti. Buradaki arazilerin yüzde 49'u Hazine'ye ait. Hazine arazilerinin turizm imarı ile projelendirileceğini düşünmüştüm. Burada arsası olanlar da sevinmişti. Çeşme turizminin gelişmesini istiyoruz. Acele kamulaştırma kararını duyduğumuz zaman şaşırdık ve burulduk. Hemşehrilerimizin mülkiyet hakları ellerinden alınıyor. Hayal kırıklığı içindeler. Mülk sahibi yurttaşlarımız, “Madem burası turizm imarına açılıyor. Bu hakkı bize versinler, ben turizm yapayım” diyor. Bir rant olacaksa, tahsis edilecek turizmciler değil, gerçek toprak sahipleri elde etmeli. Devletin de vatandaş üzerinden rant sağlamaması gerektiğini düşünüyorum. Bu proje, turizmi değil rantı patlatacak.'' açıklamasında bulundu.

 

Bakan Ersoy ile görüştüğünü kendisine “Biz asla burada kanal düşünmüyoruz. Bu bizim projemiz değil. Daha kamulaştırmalar bitmeden, planlamalar yapılmadan böyle bir projeye girişilmesi mantıklı değil” dediğine de değinen Başkan Oran ''Merak ediyorum, şehir planlaması yapılmadan, imar durumları ve haritalar çıkmadan nasıl mimari proje yapılabiliyor? Şirket, projeyi Külliye'ye sunduk açıklaması yapmış. İlk önce mülkiyet haklarındaki problemlerin çözülmesi gerekiyor. Çeşmelinin hakkını yedirmem. Bu konuda bakanlığımızın duyarlık göstereceğini düşünüyorum. Planlar yapılınca neyin ne olduğunu görürüz. Bu aşamaya gelince halkımızla değerlendiririz.'' ifadelerini kullandı.

 

İzmir'in ve Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Çeşme'de, 25 Ocak'ta toplam 511 parsel hakkında acele kamulaştırma kararı alındı. Albassam Grup isimli şirket, bu arazilerin bulunduğu bölge için 15 milyar TL'lik proje hazırladığını açıkladı. Proje kapsamında Kanal Çeşme isimli bir de deniz kanalı açılacak.

 

İlgili haberi okumak için : Kanal İstanbul'dan sonra yeni dev proje Çeşme'ye! Havalimanı, oteller ve kanal

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kanal, Çeşme, ile, turizm, değil, rant, patlayacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı