Haber Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 05:17 Bu haber 2680 kez okundu
 
Kamu sosyal tesis ücretleri belli oldu! Kişi başı 10 TL
Kamuya ait sosyal tesisleri kullanmak isteyenlerin bu yıl ödeyeceği asgari ücretler belli oldu.
TÜRKİYEDEN Haberi
 Kamu sosyal tesis ücretleri belli oldu! Kişi başı 10 TL

Kamuya ait sosyal tesisleri kullanmak isteyenlerin bu yıl ödeyeceği asgari ücretler belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığının Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Tebliğ, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankalarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan sosyal tesislerde alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esasları düzenliyor.

 

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personeli, tesisin özelliklerine göre yemek ücreti olarak kişi başına günlük 17,50-22 ya da 26,50 lira, konaklama bedeli olarak 7,50-9 ya da 10 lira ödeyecek.

 

1 Temmuz ile 15 Ağustos döneminde konaklama ücretleri konutun türüne göre 12-13 lira olarak uygulanacak. Konut veya bağımsız bölümünde buzdolabı bulunanlarda günlük en az 4,50 lira, televizyon bulunanlarda günlük en az 4,50 lira ve klima bulunanlarda günlük en az 6,50 lira konut başına ilave bedel alınacak.

 

Misafirhane ücreti 13 TL

Misafirhanelerden yararlanan kurum personelinden kişi başına her gece için en az 13 lira tahsil edilecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli belirlenebilecek.

 

Hamam, sauna kaplıca ücreti 16,50 TL

Hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saat süreyle yararlanmanın bedeli olarak da kişi başına en az 16,50 lira ödenecek.

 

Tebliğ, 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: kamu sosyal tesis ücretleri, 2020 yemek fiyatları, 2020 sosyal tesis konaklama
Yorumlar
Haber Yazılımı