Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 10:25 Bu haber 10974 kez okundu
 
İşte yeni dönemde otellerde turistler için alınan önlemler
Normalleşme süreci kapsamında Haziran ayından itibaren müşteri kabul etmeye hazırlanan oteller, koronavirüs önlemlerini hayata geçirmeye başladı.
GÜNCEL Haberi
İşte yeni dönemde otellerde turistler için alınan önlemler

Normalleşme süreci kapsamında Haziran ayından itibaren müşteri kabul etmeye hazırlanan oteller, koronavirüs önlemlerini hayata geçirmeye başladı.

 

Koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında otel odalarında artık anahtar kullanılmayacak. Bütün elektronik işlemler müşterinin cep telefonuna yüklenen QR kodla yapılacak. 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un koronavirüs salgını sonrasında normalleşme süreci kapsamında, otellerin Haziran ayından itibaren açılacağını duyurmasının ardından turizm sektöründe koronavirüs tedbirlerine uygun tatil modeline ilişkin hazırlıklar hızlandı. Sınırların açılması ve uçuşların yeniden başlamasıyla hem yerli hem yabancı turiste uygulanacak koronavirüs önlemli tatil uygulamalarıyla ilgili otellerde hazırlıklar devam ediyor.

 

Hazırlıklar kasamında bir müşterinin havalimanından otele gelişi ve tatil süreciyle ilgili uygulamalı test yapıldı. Havalimanına iniş yaptıktan sonra dezenfektan işlemi yapılan araçlarla otele getirilen turistin otel girişinde ateşi ölçülüyor. Müşteri araçtan indikten sonra, araç ve bavulları yeniden dezenfekte ediliyor. Otelin ana giriş kapısında ise termal kamera ile tekrar ateşleri ölçülüyor ve ayrıca dezenfektan tüneline giriyor.

Resepsiyonda ise görevli ile turist arasında cam koruma kalkanı bulunuyor. Kırmızı renkli sosyal mesafe çizgisini geçmeyecek turist, resepsiyon görevlisiyle hiçbir temasta bulunmadan, cep telefonuna yüklenen QR kod ile otele giriş işlemlerini bilgisayar ekranındaki QR kodla eşleştirerek yapabiliyor.

 

Odasına çıkan turist, kapıya hiç dokunmadan yine cep telefonundaki QR kodu okutunca kapı otomatik açılıyor. Oda içinde ise tüm elektronik düğmeleri ve klima QR kodla dokunmadan yönetiliyor. Odaya servis ve temizlik hizmeti istediğinde de cep telefonundaki butonlarla talebini elektronik ortamdan iletebiliyor. TV kumandaları tek kullanımlık paketler içinde. Yatak ve yastıklarda sıvı geçirmez tek kullanımlık alezler bulunuyor. Banyo ve odadaki diğer birçok eşya da yine tek kullanımlık paketler halinde sunuluyor

 

Koronavirüs salgını sonrasında devam edilip edilmeyeceği konusunda en büyük tartışmanın yaşandığı açık büfelerde ise turistler eskiden olduğu gibi kaşık, kepçe veya maşa kullanarak yemeğini kendisi alamayacak. Restoran alanın da sosyal mesafe kurallarına uygun kırmızı uyarı çizgileriyle düzenlenen alanı geçmemek şartıyla, camekan koruması ardındaki otel görevlilerinden porsiyon halindeki yemeklerden istediğini söyleyecek. Otele gelen turistler sahil ve havuz başındaki şezlongları sosyal mesafe kurallarına uygun, aralarında en az 1'er metre olacak şekilde kullanabilecekler.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İşte, yeni, dönemde, otellerde, turistler, için, alınan, önlemler,
Yorumlar
Haber Yazılımı