Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 12:17 Bu haber 2194 kez okundu
 
İstanbul, kruvaziyer turizminde merkez olma yolunda
2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer alan Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nde ihale tamamlanıp liman kısa sürede hizmete alınacak.
TÜRKİYEDEN Haberi
İstanbul, kruvaziyer turizminde merkez olma yolunda

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer alan Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nde ihale tamamlanıp liman kısa sürede hizmete alınacak.

 

Uluslararası alanda özellikle son yıllarda alternatif tatil arayışı içinde olanların tercih ettiği kruvaziyer turizminin, kısa zamanda pek çok farklı ülke ve şehri görebilmenin yanı sıra konforlu konaklama imkanı sunduğunu söyleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Bu değer bize bu alanda büyük bir potansiyel olduğunu göstermektedir. Ülkemizde kruvaziyer turizmi, 2003'ten 2009'a kadar yıllık ortalama yüzde 23'lük büyüme gösterdi." diye konuştu.Son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeler ışığında kruvaziyer firmalarının rotalarını yeniden Türkiye'ye çevirdiklerini ve 2019 yılı başından itibaren limanlara uğrayan kruvaziyer gemi sayısında tekrar artış gözlendiğini anlatan Turhan, şöyle konuştu:


"Bu olumlu rüzgarı yakalamışken ülkemizi cazip destinasyon merkezine çevirmek stratejik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda yapılması planlanan Yenikapı Kruvaziyer Limanı artan pazar potansiyeli karşısında gelecek olan talepleri karşılamada ülkemizin elini güçlendirecektir. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da yer alan Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nde ihaleyi gelecek yıl tamamlayıp, limanı kısa sürede hizmete almayı planlıyoruz. Ülkemizdeki kruvaziyer yolcu kapasitesini yaklaşık 3 milyon yolcuya çıkarmayı hedefliyoruz."


Limanın hizmete girmesiyle İstanbul'un kruvaziyer turizminde başlangıç ve bitiş noktası haline geleceğine dikkat çeken Turhan ''Yenikapı'ya kruvaziyer liman yapımını talep eden firmaların, bu limanla Türkiye'ye 2,5-3 milyon kruvaziyer gemi yolcusu getirme fırsatları bulunuyor." ifadelerini kullandı.Turhan, projenin hizmete girmesiyle İstanbul'un kruvaziyer turizminde dünyada önemli bir merkez haline geleceğini kaydetti.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İstanbul,, kruvaziyer, turizminde, merkez, olma, yolunda,
Yorumlar
Haber Yazılımı