Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 17:05 Bu haber 4204 kez okundu
 
İstanbul’a yurt içinden uçmak yasak, Katar’dan serbest!
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 27 Mart’ta tüm dünya ile uçuşların askıya alındığını bildirmesine rağmen Katar’la uçak bağlantısı fiilen devam ediyor.
GÜNCEL Haberi
İstanbul’a yurt içinden uçmak yasak, Katar’dan serbest!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 27 Mart’ta tüm dünya ile uçuşların askıya alındığını bildirmesine rağmen Katar’la uçak bağlantısı fiilen devam ediyor.

 

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 10 Mart’tan sonra Türkiye, salgın vakalarının görüldüğü ülkelerle birer birer uçuşları askıya aldı. İlk olarak 3 Şubat’ta Çin ile Türkiye arasındaki uçuşlar yasaklandı. Bu yasakları 23 Şubat’ta İran ve İtalya yasakları takip etti. Türkiye’de de ilk vakaların görülmesinin ardından uçuş yasakları genişletildi. 13 Mart itibariyle aralarında Almanya, Fransa ve İspanya’nın da olduğu toplam 12 ülke ile uçuşlar askıya alındı. 17 Mart’ta ise İngiltere seferleri tamamen durduruldu. 27 Mart'ta ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bir duyuruyla tüm dış hat uçuşlarının durdurulduğunu açıkladı. Kararın Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle Cumhurbaşkanlığı tarafından alındığı duyuruldu. 3 Nisan’da ise Türkiye’de 30 büyükşehire ve Zonguldak’a giriş çıkışlar durduruldu.

 

 

Birgün'ün haberine göre, Qatar Airways aracılığıyla Doha-İstanbul arasındaki seferlerin biletleri yok satarken Türkiye’ye gelmek isteyen çeşitli ülkelerden insanlar, ülkeye Katar üzerinden giriş yapıyor. Bu nedenle bilet fiyatları da fahiş tutarlara ulaşmış durumda.

 

Katar’ın başkenti Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na her gün 1 direkt sefer bulunuyor. 10 Nisan’a kadar tüm uçuşlar dolmuş durumda. Aşırı talepten kaynaklı bilet fiyatları ekonomi sınıfında 8 bin liraya, business sınıfında ise 30 bin liraya kadar çıkıyor. Ayrıca uçuşlar tek yönlü değil, isteyenler İstanbul’dan da Katar’a da uçabiliyor. Yani İstanbul’a yurtiçinden giriş ya da çıkış yapılamıyor ancak Katar’dan giriş çıkış yapılabiliyor.

 

Doha’dan İstanbul’a direkt seferler olmakla beraber İstanbul’a gelen yolcuların çoğu başka bir ülkeden aktarmayla geliyor. Örneğin Almanya’dan Türkiye’ye direkt uçuş bulunmuyor ancak Almanya’dan Türkiye’ye gelmek isteyen kişiler Katar üzerinden yurda giriş yapabiliyor.

 

2,6 milyon nüfusu bulunan Katar'da 4 Nisan itibariyle 1325 koronavirüs vakası tespit edilmişti. Buna karşılık tüm dünya ile uçuşların askıya alınmasına ve Katar’da 1325 vaka ve 3 ölüm bulunmasına rağmen uçuşların hala neden devam ettiği belirsizliğini koruyor

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İstanbul’a, yurt, içinden, uçmak, yasak,, Katar’dan, serbest!,
Yorumlar
Haber Yazılımı