Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 13:20 Bu haber 5855 kez okundu
 
İBB tarafından açıklanan otel odaları TÜROB üyelerinden değil!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık çalışanları için tahsis edilen otel odalarının Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) üyesi otellerden olmadığı ortaya çıktı.
GÜNCEL Haberi
İBB tarafından açıklanan otel odaları TÜROB üyelerinden değil!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık çalışanları için tahsis edilen otel odalarının Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) üyesi otellerden olmadığı ortaya çıktı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koronavirüs salgınıyla mücadele eden doktorların dinlenebilmesi için, Türkiye Otelciler Birliği’nden (TÜROB) oda istediği, fakat Birliğin bu isteğe cevap vermekten kaçındığı iddiasını eski Kültür ve Turizm Bakanı Bahattin Yücel'in gündeme getirmesinin ardından taraflardan açıklamalar da geldi.

 

Yücel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının dinlenebilmesi için ücreti belediye bütçesinden karşılanmak üzere Türkiye Otelciler Birliği’nden oda istediği, fakat Otelciler Birliği’nin, çeşitli bahaneler öne sürerek teklife cevap vermekten kaçındığını iddia etti.

Twitter hesabından yaptığı paylaşım sonrasında açıklamalarda bulunan eski Kültür ve Turizm Bakanı Bahattin Yücel: “İstanbul Turizm Platformu’nun yöneticisi arkadaşımız konuyla ilgili olarak TÜROB’u aramış. Müberra Eresin ile görüşüp, Sağlık personelleri koranavirüs salgınıyla mücadele ederken çok yoruluyor. Birçoğu evlerine dahi gidemiyor. İBB olarak, rahat bir ortamda dinlenebilmeleri için otel odalarını tahsis etmek istiyoruz. Bize uygun bütçeler verirseniz talep eden sağlık personellerini görev yaptıkları hastanelere yakın otellerde konaklatmak istiyoruz diyerek, bunun mümkün olup olmadığını sormuş. TÜROB’cular da biz bunu biraz düşünelim demişler. Fakat bir türlü dönüp de cevap vermemişler.” iafadelerini kullandı.

 

Konuyu öğrendikten sonra TÜROB yönetiminde bulunan bir arkadaşıyla iletişime geçtiğini, onun da “Oldukça makul bir istek. Ben yönetimdeki arkadaşlarla görüşüp döneyim” diye cevap verdiğini anlatan Yücel, ardından arkadaşının “Sağlık Bakanlığı’nın bir genelge yayınladığını ve yönetimdekilerin, TÜROB’un bu genelgeye rağmen İBB ile iş birliğine girmesinin hoş karşılanmayacağını düşündüğünü ve bu yüzden de İBB’nin teklifini kabul etmediklerini söyledi.” şeklinde cevap verdiğini anlattı.

 

Bahattin Yücel’in gündeme getirdiği olayın turizm medyasında haber olması üzerine, yazılı bir açıklama yapan TÜROB yönetimi ise Yücel’in iddialarının asılsız olduğunu ve kendilerine “herhangi bir resmi kurum ya da kuruluştan” oda talebi gelmediğini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına da atıfta bulunulan açıklama metninde, “İstanbul’daki konaklama tesislerinin sağlık personeline barınma imkanı tanımadığı yönündeki haber ve yorumlar tamamen asılsızdır” denilirken TÜROB’un açıklamasına ilişkin Bahattin Yücel sert tepki gösterdi. “Yalan olan bir şey varsa o da onların açıklamasıdır” diyen Yücel, “İstanbul Turizm Platformu’nun TÜROB'a başvurduğu, onların da cevap vermediği bir gerçek. Yarın bu işler bitecek ama, bu durum İstanbul otelciliği anlamında çok büyük bir eksiklik olarak kalacak…” dedi.

 

Kriz yönetimi içindeyiz, yazışacak durumda değiliz

 

İstanbul Turizm Platformu Direktörü Özcan Biçer İBB adına otel talebiyle ilgili olarak resmi bir başvuru yapmadıklarını doğrulayarak, “Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız ve şu an kriz yönetimi içindeyiz. Resmi bir yazıyla başvuracak ve resmi yoldan onun cevabını bekleyecek bir durumda değiliz. Bakanlıklarla olan yazışmalarımızı bile e-mailler üzerinden yapıyoruz” dedi.

 

TÜROB’un temsilcisi Ayhan Hacıbektaşoğlu ve TÜROB Başkanı Müberra Eresin ile de fikir teatisinde bulunduklarını söyleyen Özcan Biçer şöyle devam etti: “Koordinasyon Kurulumuzda sürekli dünyada neler yapıldığını konuşuyoruz. Londra’da oteller sokakta kalan evsizlere kapılarını açtı. New York’ta 1800 yataklı bir otel sağlık çalışanlarına ayrıldı. Madrid’de bazı oteller hastaneye çevrilmeye başlandı. Biz de Ayhan Bey ve Müberra Hanım’la neler yapabileceğimizi konuştuk. Onalar ise direkt Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık personelinin kamu misafirhanelerinde barınması ile ilgili bir çalışması olduğunu belirtip, onu önümüze sürdüler. Sonra otellerin yüzde 90’ı kapandı. Geri kalan kısmı da kapanıyor dediler. Onlar öyle deyince ben de gidip İstanbul Otelciler Odası’yla görüştüm. Onlar teklifimize daha farklı yaklaştı. Kendi içlerinde bir çalışma yapıp, 400 tane otelle görüşüp bize 45-50 otelin destek verebileceği şeklinde geri bildirimde bulundular.”

 

Resmi yazışma olmasa da her ikisiyle de konuştum

 

Böylesi bir süreçte kimseyle polemiğe girmek istemediğini, İstanbul’un çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Özcan Biçer şöyle devam etti: “Böylesi bir süreçte o haklıdır bu suçludur demek çok doğru gelmiyor bana. Evet resmi talep yapmadık fakat İstanbul Turizm Platformu’nun direktörü olarak sonuçta onlarla konuştum mu, konuştum… Her ikisiyle de konuştum. Bu zor dönemde sen bunu yaptın ben bunu yaptım noktasında değiliz. Başkanımız da kesinlikle bu noktada değil. Diğer yandan konuyu eleştiriyle gündeme getiren Bahattin Bey’e de çok saygı duyuyorum. Müberra Hanım da sonuçta bir kurumun lideri. Tüm bu kişi ve kurumlarla çalışmaya devam edeceğimizi düşünüyoruz. Son 48 saatte 4-5 saat uykuyla görev yapmaya çalışıyoruz. Dayanışma içinde olmamız gereken bir dönemdeyiz. Kimsenin daha iyi ya da daha kötü veya eksik olduğu bir durum yok.”

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Müberra Eresin, TÜROB, sağlık çalışanlarına otel, Ekrem İmamoğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı