Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 15:03 Bu haber 2041 kez okundu
 
Helal, macera ve kongre turizmi gözde olacak!
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi’nce düzenlenen “Turizm Sektörü Üyeleri ile İstişare Toplantısı ve Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı”nda turizm çalışmaları masaya yatırıldı.
- Haberi
Helal, macera ve kongre turizmi gözde olacak!

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi’nce düzenlenen “Turizm Sektörü Üyeleri ile İstişare Toplantısı ve Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı”nda turizm çalışmaları masaya yatırıldı.

 

Çalıştayda, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Turizm Mastar Planı hakkında bilgi vererek, devletin bütün imkânlarını turizme katkı sağlamak için kullandıklarını söyledi. 2023 yılında 75 milyon turist 65 milyar Dolar gelir hedefi koyduklarını vurgulayan Alparslan, Sağlık Turizmi ve Helal Turizm konularında da yoğun bir çalışma sarf ettiklerini dile getirdi. Alparslan, bu konularda İslam dünyasının önde gelen ülkesi olmayı hedeflediklerini vurguladı.

 

MÜSİAD’ın Tazelenme Süreci adı verilen bu yeni dönemde yeni turizm kaynaklarına yönelik projeler gerçekleştireceğini vurgulayan MÜSİAD Yeni Turizm Kaynaklarını Geliştirme Komitesi Başkanı Muhammet Ali Özeken “Zaten güçlü olduğumuz deniz-kum-güneş turizminin yanında, ülkemizin sahip olduğu diğer zengin turizm kaynakları üzerinde de çalışıyoruz. Bu nedenle komitemizin ismini Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi olarak belirledik. Yani zengin kaynaklara ve potansiyele sahip olduğumuz ama henüz yeteri kadar verimli değerlendiremediğimiz termalden sağlığa, helal turizmden doğa ve macera turizmine, kongre turizmine kadar yeni turizm kaynaklarımız üzerine de çalışıyoruz” dedi.

 

Seyahat acentaları dijitalleşme sürecine adapte olmalı

Günümüzde X, Y, Z ve Alfa olarak nitelendirilen yeni nesillerin ürün alım, hizmet anlayışı ve isteklerinin büyük ölçüde değiştiğini belirten TÜRSAB Genel Başkan Yardımcısı Ali Bilir, günümüzde faaliyet gösteren acentaların bu duruma ayak uydurmasının mecburi olduğunu kaydetti. Seyahat acentalarının dijital ortama uyum sağlaması gerektiğini de söyleyen Bilir, acentelaların tüm ürünlerini bu mecralarda sunması gerektiğini dile getirdi.

 

Panelde konuşan HURSAD Başkanı Diyaeddin Şahin ise Umre ve Hac organizasyonları düzenleme kriteleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hac ve Umre organizasyonlarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için TÜRSAB çatısı altında ehil insanların yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Şahin, Hac ve Umre turlarında hiçbir acentenin ekonomik kayba uğramaması, Hac yapacak kişinin güvenliği ve acentelerin itibarının yükseltilmesi adına düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Helal,, macera, ve, kongre, turizmi, gözde, olacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı