Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 10:21 Bu haber 4881 kez okundu
 
Havalimanları kapatıldı ama işletmeciler rahat!
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla havalimanları kapatıldı ancak uçak ve yolcu garantisi sayacı işletmeciler için çalışmaya devam ediyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Havalimanları kapatıldı ama işletmeciler rahat!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla havalimanları kapatıldı ancak uçak ve yolcu garantisi sayacı işletmeciler için çalışmaya devam ediyor. 

 

Başta İstanbul Havalimanı olmak üzere doğacak zararı döviz cinsinden garanti eden sözleşmeler gereği müteahhitler rahat. 

 

Sözcü Gazetesi'nden Yusuf Demri'in haberine göre, işletmesi özel şirketlere verilen havalimanlarında, koronavirüs salgınının yarattığı milyonlarca dolarlık zarar, yolcu ve uçak garantisi verilen ücretler nedeniyle tamamen devletin dolayısıyla milletin sırtına yüklenecek.

 

İstanbul Havalimanı başta olmak üzere, özel şirketler tarafından işletilen Esenboğa, Antalya, Adnan Menderes, Dalaman, Bodrum ve Zafer Havalimanı'na ait dövize endeksli garanti ücretleri Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından karşılanacak.

 

DHMİ; verilen yolcu garantileri nedeniyle özel şirketlere, hiçbir salgın ya da olağanüstü durum yaşanmayan 2018 yılında 65, 2017'de 60, 2016'da 47.4, 2015'te 42 milyon dolar olmak üzere toplam 214.4 milyon dolar (1 milyar 370 milyon lira) ödeme yaptı. 2019 rakamları ise henüz açıklanmadı.

 

Sözcü'de yer alan habere göre, salgın nedeniyle uçuş sayısı 350'ye kadar inen İstanbul Havalimanı'nda 2019 yılı için İGA'yla yapılan sözleşmede öngörülen garanti 233,1 milyon Euro (1 milyar 650 milyon TL)'ydu. İhale şartnamesi gereği, her yıl belli miktarlarda artmak üzere 12 yıl boyunca yolcu servis ücreti garantisi var.  

 

Garanti bedelini karşılaması gereken kurum Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) de gelirinin çoğunu salgın dolayısıyla kaybetmiş durumda. Türkiye havayolu şirketleri durma noktasına geldi. Yabancılar da gelemeyince boş kalan havalimanlarındaki konma, konaklama, park vb. gelirler neredeyse sıfıra indi. Planlama aşamasında günlük 2 bin 500 uçak trafiği hedeflenen İstanbul Havalimanı'nda dahi iniş-kalkış sayısı 1100-1200'lerden salgın nedeniyle haftalarca 350-400 seviyesinde seyretti. Son kararlarla neredeyse sıfıra indi. DHMİ'nin bir başka önemli kaynağı üst geçiş hakkı da minimuma indi. Türkiye hava sahasını kullanan yabancı uçakların sayısı 2 bin 500'den 800'e kadar düştü, kazanılan üst geçiş geliri yüzde 70'in üzerinde kaybedildi.

 

DHMİ'nin, havalimanlarının kira borcunun yüklü faizlerini sildiği, ana para ödemelerini ise iki yıl ötelediği ve bazı havalimanlarında hesaplanan garanti üstü alacaklarının da çeşitli nedenlerle kasasına girmediği Sayıştay raporlarına yansımıştı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: yolcu garantisi, yolcu garantisi havalimanları, dhmi, kapatılan havalimanları
Yorumlar
Haber Yazılımı