Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 13:00 Bu haber 1615 kez okundu
 
Eski Nazi sığınağı lüks otel oluyor
Almanya'nın Hamburg kentinde Naziler'den kalma bir savaş sığınağı yenilenerek lüks otel olarak hizmet verecek.
OTEL HABER Haberi
Eski Nazi sığınağı lüks otel oluyor

Almanya'nın Hamburg kentinde Naziler'den kalma bir savaş sığınağı yenilenerek lüks otel olarak hizmet verecek.

 

Almanyanın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde savaş döneminde yapılan 69 sığınak satışa çıkartıldı. Satışa çıkarılan sığınaklar kültür merkezi, otel, eğlence mekanları gibi yerlere dönüştürülüyor. Lüks bir otele ev sahipliği yapacak savaş sığınağının çevreci bir görünüme kazandırılarak ziyarete açılması planlanırken amacın, tarihe ışık tutmak olduğu belirtiliyor.

 

Almanya’daki tüm sığınaklar, Federal Bölge Temsilcilikleri Ajansı (BİMA) tarafından idare ediliyor. 2007’den bu yana satışa çıkarılan sığınaklardan son on yılda 260’dan fazlası Almanya genelinde satılırken, bunların 107’si Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yer alıyor. Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg ve Münih gibi şehirlerde bir sığınak için milyon eurolar ödenirken, küçük şehirlerdeki sığınakların daha az bir fiyata satıldığı belirtildi.

 

Savaş döneminde halk için yapılan sığınakların beton duvar kalınlığı 2 metre ve bombalara dayanıklı yapılar. Adolf Hitler’in ve eşi Eva Braun’un İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarını geçirdiği ve 30 Nisan 1945’te birlikte intihar ettikleri Berlin’deki ‘Liderin Sığınağı’ (Führerbunker) bunlardan en ünlüsü. Şimdilerde ise Führerbunker dahil birçok sığınağın olduğu alanlar yerleşim merkezi olarak kullanılıyor.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Eski, Nazi, sığınağı, lüks, otel, oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı