Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 19:13 Bu haber 28636 kez okundu
 
Elite World Hotel'den Bülent Ersoy'a 500 bin TL, personele ücretsiz izin!
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde her geçen gün personel kıyımına ilişkin yeni haberler gelmeye devam ediyor.
OTEL HABER Haberi
Elite World Hotel'den Bülent Ersoy'a 500 bin TL, personele ücretsiz izin!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde her geçen gün personel kıyımına ilişkin yeni haberler gelmeye devam ediyor.

 

428 çalışanı olan ve yılbaşı gecesi Bülent Ersoy'a 500 bin lira vererek sahneye çıkaran Elite World Sapanca Otel'i de bünyesinde barındıran, Coşkun Elik ve Emel Elik'in yönetiminde olan Elite World Hotels, faaliyetlerinin normale dönmesinin 6 aydan fazla süreceğini iddia ederek "Mecburi olan personel harici, çalışan tüm personelimize ücretsiz izin verilmiştir" açıklamasında bulundu. 

 

Sapanca'da 650 milyon lira yatırım bedeliyle açılan ve yılbaşı gecesi Bülent Ersoy'a 500 bin lira vererek sahneye çıkartan Elite World Sapanca Otel'in, grup bünyesinde bulunan diğer otellerde bulunan çalışanlarını da ücretsiz izine çıkarttığı öğrenildi. Otelden personele gönderilen e-mailde şu ifadelere yer verildi:

 

"ÇALIŞANLARIMIZIN BİLGİSİNE

Dünya'da ve ülkemizde baş gösteren Koronavirüs salgını ve keza bu salgının önlenmesi için yetkililer tarafından alınan tedbirler nedeniyle otellerimizde yüzde 90'ların üstünde müşteri kaybı yaşanmıştır. Küresel bir tehdit noktasına ulaşan salgın, 11 Mart 2020 itibariyle Dünya Sağlık Örgütü ("DSO") tarafından "pandemi" (bölgeler ve gruplar üstü coğrafi salgın) olarak nitelendirildiği duyurulmuştur. Bazı otellerimizde ise ancak birkaç oda acık haldedir. İşbu salgın hastalık tehlikesinin, özellikle kamusal tehdidin ne zaman sona ereceği ve dolayısıyla otelcilik faaliyetlerinin de ne kadar sürede normale döneceğine yönelik kesin bir kanaat oluşturmak ne yazık ki mümkün değildir.

 

Ancak bu durumun yakın gelecekte düzelmeyeceği, keza otelcilik faaliyetlerinin normale dönmesinin 6 aydan fazla süreceği anlaşılmaktadır. Bu koşullar altında şirketimize ait otellerimizin acık tutulabilmesi keza çalışanlarımızın ücret ve sosyal haklarının da ödenebilmesi mümkün değildir.

 

Bu nedenle siz değerli çalışanlarımızın zarar görmesinin önüne geçmek amacıyla şirket yönetim kurulunca 18.03.2020 tarihinde alınan karar ile Şirketimize ait olan Elite World Asia, Elite World Europe, Elite World Prestige, Elite World Sapanca, Elite World Van, Elite World Marmaris otelleri geçici olarak kapatılmış, Elite World İstanbul, Elite World Business otellerimizin de kapasitesi düşürülmüş olup, bu otellerde bulunması mecburi olan personel harici, çalışan tüm personelimize de ücretsiz izin verilmiştir.

 

Bu kapsamda 19.03.2020 tarihinden itibaren yeni bir bildirime kadar ücretsiz olarak izinli olduğunuzu, 19.03.2020 tarihinden itibaren herhangi bir ücret ödenemeyeceğini, ancak ücretsiz izne ayrıldığınız tarihten sonra kısa çalışma ödeneğinden yararlanmanız için İŞKUR ve diğer idari kurumlar ile görüşmelerin yürütüldüğünü, sonuçlandığında tarafınıza duyurulacağını üzülerek belirtmek isteriz."

 

428 çalışanı bulunun otel, Sapanca'nın en yüksek kapasiteli oteliydi

 

Çalışanlarını ücresiz izine çıkan Elite Otel ,Sapanca'da 650 milyon TL yatırım bedeliyle 44 dönüm arazi içinde bölgenin en büyük konaklama kapasitesine sahip oteli olarak  gündeme geldi. Elite World Sapanca Convention & Wellness Resort'ta başta Sapanca olmak üzere Kocaeli ve Sakarya şehirlerinde yaşayan çalışanlar ile birlikte 428 kişiye istihdam  sağlayan otel  yılbaşı gecesi Bülent Ersoy'a 500 bin lira vererek adı gündeme gelmişti.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör: Volkan Öztürk
Etiketler: Coşkun Elik, Emel Elik, elite world hotels, elite world sapanca,
Yorumlar
Haber Yazılımı