Haber Detayı
28 Nisan 2020 - Salı 12:21 Bu haber 5704 kez okundu
 
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nden korkutan turizm raporu
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerin turizm sektörüne yönelik uygulamaya aldığı politikalara ilişkin rapordan derlediği bilgileri yayınladı.
GÜNCEL Haberi
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nden korkutan turizm raporu

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerin turizm sektörüne yönelik uygulamaya aldığı politikalara ilişkin rapordan derlediği bilgileri yayınladı.

 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) ülkelerin turizm sektörüne yönelik uygulamaya aldığı politikalara ilişkin raporundan derlediği bilgilere göre, virüs nedeniyle uluslararası turizm ekonomisi 2020'de yüzde 45 ile yüzde 70 arasında daralacak. Birçok ulusal ekonominin önemli bir parçası olan turizm sektörü, OECD ülkelerinde ortalama olarak istihdama yüzde 6,9 ve GSYH'ye yüzde 4,4 doğrudan katkı sağlıyor.

 

Hizmet ihracatının yüzde 21,5'i turizm sektöründe gerçekleştiren OECD ülkelerinde koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektöründe anında ve derin bir şekilde oluşan şok, aslında daha geniş bir ekonomiyi etkiliyor. Bu nedenle özellikle turizm sektörünün birçok işi ve işletmeyi desteklediği ülkelerde, önemli makroekonomik etkilere dönüşeceği öngörülüyor.

 

OECD'nin ilk tahminlerine göre, koronavirüs salgını nedeniyle 2020'de uluslararası turizm ekonomisi yüzde 45 ile yüzde 70 arasında daralabilir. Bu noktada hastalığın süresi ile seyahat ve turizm faaliyetlerinin toparlanma hızı belirleyici olacak.

 

OECD bölgesinde turizm faaliyetlerinin haziran ayına kadar kapalı kalacağı varsayımı altında, faaliyetlerin temmuz ayında toparlanmaya başlaması ve yılın ikinci yarısında kademeli olarak güçlenmesi halinde turizm ekonomisi yüzde 45 daralacak. Ancak turizm faaliyetlerinin eylül ayında toparlanmaya başlaması ve yılın son çeyreğinde kademeli olarak güçlenmesi halinde turizm ekonomisindeki daralma 2020'de yüzde 70'e yükselebilecek.

 

OECD raporunda yer verilen Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tahminlerine göre, 8 Nisan itibarıyla 2020'nin ilk yarısında planlanan uluslararası yolcu trafiğindeki düşüş yüzde 41 ila 51 olacak. Bu da salgın öncesinde planlanana kıyasla 443 ile 561 milyon yolcu arasında bir azalma anlamına geliyor. Hava yolu şirketlerinin işletme gelirlerinde 98 ile 124 milyar dolar arasında potansiyel bir kayıp oluşturacağı öngörülüyor.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Ekonomik, Kalkınma, ve, İşbirliği, Örgütü'nden, korkutan, turizm, raporu,
Yorumlar
Haber Yazılımı