Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 11:55 Bu haber 10702 kez okundu
 
Dünya Turizm Örgütü'nden korkutan açıklama! En az 5 yıl...
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) koronavirüs salgınının turizme yönelik etkileriyle ilgili yeni tahminlerini açıkladı.
GÜNCEL Haberi
Dünya Turizm Örgütü'nden korkutan açıklama! En az 5 yıl...

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) koronavirüs salgınının turizme yönelik etkileriyle ilgili yeni tahminlerini açıkladı. UNWTO tarafından açıklanan tahminlere göre koronavirüs nedeniyle küresel çapta turizm gelirleri 3'e 1 oranında düşecek.

 

UNWTO tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar seyahat sektörünü Kovid-19 salgını kadar etkileyen bir olayın yaşanmadığı belirtilirken, uzmanlara göre, dünya çapında benzeri görülmemiş seyahat kısıtlamaları nedeniyle, 2020'de uluslararası turistik seyahatlerin sayısı 2019'a kıyasla yüzde 20-30 oranında azalacak ve bu nedenle, küresel turizm ve seyahat sektörü 300-450 milyar dolar gelir kaybı yaşayacak.

SARS krizinde yüzde 0.4, 2009 krizinde ise yüzde 4 küçülen turizm sektörünün koronavirüs nedeniyle daha büyük bir daralma yaşayacağını kayden UNWTO uzmanlarına göre koronavirüs nedeniyle turizm sektörünün en az 5 yıl kaybedecek.

 

UNWTO uzmanları SARS hastalığının turist akışlarında sadece 0,4 oranında bir azalmaya yol açtığını 2009 yılındaki küresel ekonomik kriz sebebiyle uluslararası turist akışlarının yüzde 4 oranında azaldığını hatırlattı.

 

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Dünya Turizm Örgütü, korkutan açıklama, seyahat, traval, coronatravel
Yorumlar
Haber Yazılımı