Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 18:41 Bu haber 3461 kez okundu
 
DHMİ açıkladı! İşte koronavirüsün Türk havacılık sektörüne zararı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi /DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mart 2020 dönemine ait havalimanı istatistiklerini açıkladı.
GÜNCEL Haberi
DHMİ açıkladı! İşte koronavirüsün Türk havacılık sektörüne zararı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi /DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mart 2020 dönemine ait havalimanı istatistiklerini açıkladı.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren havacılık sektörünün aldığı ağır hasar rakamlara da yansıdı. Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerin başında gelen havacılık sektöründe yaşanan kayıpları, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı veriler ortaya çıkardı. Havalimanlarına gelen uçak, yolcu ve yük sayısında düşüşler görülürken, Nisan ayında iptal edilen yurt içi ve yurt dışı uçuşları nedeniyle tablonun daha da kötüleşmesi bekleniyor.

 

DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre, Mart sonu itibariyle yılın ilk üç ayında Türkiye'de 56 havalimanından toplam 286 bin 943 sefer yapılırken geçtiğimiz yılın aynı ayına göre hava trafiğinde yüzde 8.8 düşüş görüldü.

 

Yolcu sayısı rakamlarına göre, 1 Ocak ile 31 Mart tarihleri arasında 33 milyon 554 yolcu havalimanlarını kullanırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.8'lik düşüş görüldü. İç hat yolcu sayısı yüzde 20.9 daralırken, dış hatta düşüş yüzde 15.7'de kaldı.

 

Bir önceki yılın aynı dönemine göre yolcu trafiğindeki en büyük düşüş yüzde 55 ile Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'nda görülürken, yüzde 38 ile Erzurum ikinci, yüzde 36 ile Antalya Zafer Havalimanı ise üçüncü sırada yer aldı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yolcu sayısında yüzde 12'lik düşüş olurken, bu rakam Ankara Esenboğa'da yüzde 28 oldu.

 

İstanbul Havalimanı geçtiğimiz yıl söz konusu dönemde faaliyetlerine henüz tam olarak başlamadığı için yolcu sayısı kıyaslaması yapılamazken, 2020 Mart ayı itibarıyla sene başından bu yana İstanbul Havalimanı'nı 12.2 milyon kişi kullandı. Kapatılan Atatürk Havalimanı geçtiğimiz yıl aynı dönemde 15.2 milyon yolcu ağırlamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DHMİ, açıkladı!, İşte, koronavirüsün, Türk, havacılık, sektörüne, zararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı