Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 12:19 Bu haber 11866 kez okundu
 
Bir Bilim Kurulu Üyesi daha 'Otelde Tatil'e karşı uyardı! Havuzlara dikkat
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, yaz tatiline çıkmayı düşünenlere uyarılarda bulundu.
GÜNCEL Haberi
Bir Bilim Kurulu Üyesi daha 'Otelde Tatil'e karşı uyardı! Havuzlara dikkat

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan, yaz tatiline çıkmayı düşünenlere uyarılarda bulundu. 

 

Dünyada ve Türkiye'de koronavirüs vakalarının azaldığını, ancak devam ettiğini, vatandaşların, bu nedenle yeni normale geçişte kuralları çok net bir şekilde anlaması gerektiğini belirten ve bu kurallara uyulduğu takdirde, yeni vaka oranlarının azalmaya daha sonrasında tamamen sıfırlanmaya doğru gideceğini vurgulayan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan yaz tatili ile birlikte otellerde tatile gitmeyi düşünenleri havuzlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

 

Virüs ıslak zeminde canlı kalıyor

 

Tatile çıkacak vatandaşları uyararak, tek kullanımlık havlu kullanılması gerektiğine dikkat çeken Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Turan, "Havlu gibi ürünleri bulunduğumuz alanın dışına, şezlong üzerine ya da bir yerlere bırakabiliyoruz. O nedenle bu açıdan tek kullanımlık havlu önerisinde bulunuyoruz. Bir kez kullandıktan sonra havlunuzu bir yerlere bırakıyorsanız steril kalma ihtimalinin olamayacağını unutmamak gerekir. O havlu üzerine başka biri tarafından bir enfeksiyon etkeninin ulaşma ihtimali yüksektir. Bu virüsün ne kadar süre hangi yüzeylerde canlı kalabildiğini artık biliyoruz. Virüsün yaşam süresi ıslak zeminlerde daha az olmakla beraber kuru zeminlerde daha fazla canlı kalabilmekte. O nedenle ıslak zeminlerde de virüsün canlı kaldığını unutmamak gerekir." dedi.

Doç. Dr. Turan ayrıca, toplu alanlarda havuza girmeden önce duş alınması gerektiğini kaydederek, "Havuza girmeden önce kişisel temizlikleriniz tam olmalı. Duşlarınızı almış olmalısınız. Ondan sonra havuza girmenizi tavsiye ediyoruz. Bu kurallara uymak bu dönem daha da üzerinde durulması gereken bir konu olduğu için bunları mutlaka göz ardı etmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

 

Otel havuzları yerine deniz tercih edilmeli

 

Özellikle otellerde tatil yapmayı düşünenlerin havuz yerine denizin tercih etmeleri gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Turan, "'Deniz mi havuz mu?' sorusunun cevabı aslında net; deniz. Havuzda da virüsler yaşamıyor; ama yine de deniz suyu havuz suyuna göre her zaman daha güvenlidir. Benim de şahsen önerim denize girilmesi şeklinde olur. Çünkü bu virüslerin oda sıcaklığındaki bir suda canlı kalabildiğini biliyoruz; ama deniz suyunun içerdiği tuz miktarı nedeniyle denizde canlı kalma ihtimali düşük. O yüzden de benim önerim tatil boyunca kalınan otelde mümkün olduğu kadar havuzu kullanmayıp denizi tercih etmek." diye konuştu.

 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, yaz tatilini otellerde geçirmek isteyen vatandaşlar için uyarılarda bulunmuş, ''Rutin tatil formatımızı gözden geçirip, otel konaklamalı, deniz-plaj kalabalığına alternatif olarak; doğada başımızı dinleyebileceğimiz, daha izole, tatil seçeneklerini deneyebiliriz.'' ifadelerini kullanmıştı.

 

İlgili haberi okumak için tıklayın : Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den 'Otelde Tatil' uyarısı

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bilim Kurulu Üyesi Sema Turan, havuzda koronavirüs, titanic beach antalya, hav
Yorumlar
Haber Yazılımı