Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 17:06 Bu haber 2088 kez okundu
 
Bakanlığın turizm istatistiklerine TÜİK'ten kalite belgesi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sınır, bakanlık belgeli konaklama ve belediye belgeli konaklama istatistiklerine kalite belgesi verildi.
TÜRKİYEDEN Haberi
Bakanlığın turizm istatistiklerine TÜİK'ten kalite belgesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sınır, bakanlık belgeli konaklama ve belediye belgeli konaklama istatistiklerine kalite belgesi verildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çolpan İlhan Toplantı Salonu'nda, Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve TÜİK Başkanı Yinal Yağan'ın katılımıyla belge takdimi dolayısıyla tören düzenlendi. 

 

Belge takdimi dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan, istatistiklerin daha sağlam ve öngörülebilir plan ve projeksiyonların yapılmasına katkı sağladığını ve önem taşıdığını belirtti. TÜİK'in en son açıkladığı verilerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2023 hedeflerine doğru sağlam adımlarla ilerlediğini, 2019 hedeflerini isabetli bir şekilde yakaladığını ortaya koyduğunu aktaran Alpaslan, "Geçen yıl 51,8 milyon turisti ülkemizde ağırladık, 34 milyar doların üzerinde gelir elde ettik. Bunlar bizi cesaretlendirici, güzel açıklamalar." diye konuştu.

 

Resmi istatistikler kapsamında tüm kamu kurumlarıyla ortak çalışmalar yürüttüklerine işaret eden TÜİK Başkanı Yağan ise uluslararası kriterlerdeki kaliteli istatistiklerden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı'na 3 ayrı kalite belgesi vereceklerini bildirdi. Yağan, Bakanlık ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak çalışmalar yürütme arzusu içinde bulunduklarını vurgulayarak, belgelerin hayırlı olmasını diledi.

 

Konuşmaların ardından TÜİK Başkanı Yağan kalite belgelerini Bakan Yardımcısı Alpaslan, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şennur Aldemir Doğan ve Genel Müdür Yardımcısı Zehra Gamgam'a sundu.

 

Resmi istatistiklere kalite belgesi, kaynakların yeterliliği, istatistiksel gizlilik, tarafsızlık ve nesnellik, güvenilir metodoloji, uygun istatistiksel işlemler, kullanıcı odaklılık, doğruluk ve güvenilirlik, zamanlılık, tutarlılık ve karşılaştırılabilirlik, erişilebilirlik ve açıklık kriterlerine sahip olmaları durumunda veriliyor. Turizm istatistik sistemi kurma çalışmalarını TÜRKSAT ile gerçekleştiren Bakanlık, sistemi geliştirme faaliyetlerini de birlikte yürütüyor.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bakanlığın, turizm, istatistiklerine, TÜİK'ten, kalite, belgesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı