Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 22:03 Bu haber 4135 kez okundu
 
ATOR Başkanı Lomidze: ''Tur operatörlerinin 3'te 1'i iflas edecek''
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, koronavirüsün sektöre etkileriyle ilgili internet üzerinden bir basın toplantısı düzenledi.
DÜNYADAN Haberi
ATOR Başkanı Lomidze: ''Tur operatörlerinin 3'te 1'i iflas edecek''

Rus Tur Operatörleri Birliği İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, koronavirüsün sektöre etkileriyle ilgili internet üzerinden bir basın toplantısı düzenledi. Lomidze, süreç sonuna hangi ölçekteki tur operatörlerinin iflas edeceğini de açıkladı.

 

Rusya'da mart ve nisan ayları için yapılan erken rezervasyonların sayısının 250-300 bin civarında olduğunu açıklayan ATOR Başkanı Lomidze koronavirüs salgını ve uçuşların durması nedeniyle tur operatörlerinin şimdi iptallerle karşı karşıya olduğunu söyledi. Lomidze ''Şu anda tur operatörleri yurt dışında bulunan yolcularını getirmeye uğraşıyor. 17-23 Mart arasındaki dönemde, yurt dışında bulunan 100 bin turistten 57.8 bini ülkeye getirildi. En büyük dönüşler Karayipler, Güney Asya ve Türkiye'den gerçekleşti.'' ifadelerini kullandı.

 

İptaller kritik seviyede

 

Tur operatörlerine yapılan iptal başvurularının kritik seviyeyi aştığına dikkat çeken ATOR Başkanı Maya Lomidze bir yandan turizm şirketlerinin ödeme alamaması, diğer yandan ise yurt dışındaki yolcuları kurtarma işlemleri nedeniyle olayların daha da karmaşıklaştığını söyledi. 

 

Global olarak yaşanan koronavirüs krizi sonrasında küçük ve orta ölçekli işletmelerde yoğun iflaslar yaşanacağını ve piyasadaki tur operatörlerinin 3'te birinin ortadan kaybolacağını iddia eden Lomidze, ancak ölçekleri küçük olduğu için bu şirketlerin gündem olmayacağını kaydetti. Lomidze, daha güçlü finansal desteklere sahip olan orta ölçekli tur operatörlerinin bir kısmı ile büyük tur operatörlerinin ayakta kalacağını söyledi.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: ATOR, Başkanı, Lomidze:, ''Tur, operatörlerinin, 3'te, 1'i, iflas, edecek'',
Yorumlar
Haber Yazılımı