Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 00:05 Bu haber 2324 kez okundu
 
Antalya'da ürküten keşif! Myra Antik Kenti'nde kurşun kabın içinden kara büyü çıktı
Antalya Demre'de bulunan Myra Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında kurşun kapta ve bronz telle bağlanmış ‘kara büyü' cismi bulundu.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Antalya'da ürküten keşif! Myra Antik Kenti'nde kurşun kabın içinden kara büyü çıktı

Turizmin başkenti Antalya'da Demre'de bulunan Myra Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarında kurşun kapta ve bronz telle bağlanmış ‘kara büyü' cismi bulundu. 

 

Anadolu'da yapılan kazı çalışmalarında büyü ve tılsımla ilgili bazı bulguların ortaya çıktığını ancak Myra Andriake'de bulunan kurşun kabın benzerinin olmadığını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik yaptığı açıklamada "5.5 santim çapındaki kurşun kabın içinde, yine kurşundan bir zarf saklanmış. Bu kurşun kap, dört yerinden delinerek bronz telle sıkıca dikilmiş. Zarar göreceği için açamadığımız bu kap, kurşundan yapılmış olması nedeniyle x ışınlarını da geçirmiyor. Bu nedenle içi henüz görülemiyor. Yapısından dolayı ebediyen açılmamak üzere yapıldığı anlaşılan bu objenin olasılıkla tehlikeli bir kara büyü sakladığını, kurşun zarfın görünmeyen iç yüzünde ise bir yazı olması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurşun kabın kırık tarafından görülen kadarıyla yorum yapabildiklerini vurgulayan Prof. Dr. Çevik, "Bu kurşun kabın tehlikeli bir şey sakladığını düşünüyoruz. İçinde ebedi hapsedilmek üzere bir şey var. Bu da bugün de toplumlarda devam eden büyü ve tılsımla ilgili bir şey olmalı. İçinde büyük ihtimalle 'kara büyü' gibi bir şey vardı ki hiçbir zaman açılmasın ve sahibine zarar vermesin diye böyle sıkıca kapatıldı." dedi.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Antalya'da, ürküten, keşif!, Myra, Antik, Kenti'nde, kurşun, kabın, içinden, kara, büyü, çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı