Haber Detayı
17 Mayıs 2020 - Pazar 10:47 Bu haber 6075 kez okundu
 
Alman uzmandan çarpıcı 'Türkiye'de tatil' yorumu
Dünya ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tarihte benzeri görülmemiş bir krizin eşiğine gelirken, sürecin her alanda olduğu gibi turizm sektörü açısından da önemli sonuçlar doğurması bekleniyor.
GÜNCEL Haberi
Alman uzmandan çarpıcı 'Türkiye'de tatil' yorumu

Dünya ekonomisi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tarihte benzeri görülmemiş bir krizin eşiğine gelirken, sürecin her alanda olduğu gibi turizm sektörü açısından da önemli sonuçlar doğurması bekleniyor.

 

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler birçok sektör gibi turizmi de durma noktasına getirirken, sektördeki canlanmanın zaman alacağını, tatil seçiminde sağlık ve hijyenin eskisinden daha fazla önem taşıyacağını ifade eden Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), dünya genelindeki turist sayısının, Covid-19 nedeniyle 2020'nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 azaldığını, bu düşüşün yıl sonuna kadar yüzde 60 ila 80 seviyelerine ulaşabileceği öngörüsünde bulundu.

 

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Almanya'da ilk olarak iç turizmin tekrar başlatılmasının tartışıldığını ifade eden Avrupa Turizm Araştırmaları Enstitüsü (NIT) Market Araştırmaları Başkanı Ulf Sonntag yaptığı açıklamada  aynı zamanda ülke sınırların nasıl açılacağı ve muhtemelen yılın geri kalanında da uygulanacak sosyal mesafeyle ilgili kurallarla turizm sektörünün nasıl faaliyet göstereceğinin önemli olduğunu kaydeti.

 

Sonntag, seyahatlerin tekrar başlamasına yönelik, son birkaç gündür salgının hızına ilişkin haberlerin oldukça olumlu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

 

"Turizmin tekrar başlaması politikacılara ve aynı zamanda hem gelinen pazarlar hem de gidilecek destinasyonlar da uygulanacak sosyal mesafe gibi kurallara bağlı. Turizmdeki normalleşme yavaş yavaş olacak. Benim çalışmalarımda odaklandığım Almanya'da, talepte muhtemelen sorun olmayacaktır çünkü her zaman seyahat etmeye hevesli Alman olacak."

 

Koronavirüs salgını sonrası her zaman olduğu gibi Almanların seyahat etmeye hevesli olduğunu, Alman turistin talebi konusunda sıkıntı yaşanmayacağını belirterek koronavirüs salgını ve sonrasındaki normallşeme sürecinde Alman turistleri ülkelerine çekmek isteyenlere tavsiyelerde bulunan Sonntag, şunları kaydetti:

 

"Covid-19 krizinde yeni vakaların olmadığı ve kontrolsüz bir şekilde yayılmadığı konusunda, yani bir şekilde virüsün yönetilebilir olduğundan, emin olmalısınız. Alman turistlerin Türkiye'ye, İspanya'ya veya İtalya'ya gelmesini sağlamak için kurallar uygulanmak zorunda. Bu da turizmin tüm değer zincirinin düşünülmesi gerektiği anlamına geliyor. Sosyal mesafe kurallarını ve plajda kaç kişiye izin verildiğine dair konuların, pazardan turist getiren ve Almanların güvendiği Alman tur operatörleriyle yürütülmesi gerekiyor. İnsanlara ucuz fiyatlar sunmaktan çok tatilde ne yapılabilir, ne yapılamaz, neye izin veriliyor, neye verilmiyor gibi konularda müşterilerin bilgilendirilmesi önemli. Sürdürülebilir turizm de Alman turist çekmek için önemli bir ölçüt olarak yer alıyor."

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Avrupa Turizm Araştırmaları Enstitüsü, NIT, Ulf Sonntag, salgın sonrası t
Yorumlar
Haber Yazılımı