Haber Detayı
26 Haziran 2020 - Cuma 19:44 Bu haber 6308 kez okundu
 
Alman Der Spiegel: ''Türkiye'ye seyahat uyarısının kaldırılmama sebebi...''
Almanya'nın Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmamakta ısrar etmesiyle ilgili olarak Alman Der Spiegel dergisi Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak bir haber yayınladı.
DÜNYADAN Haberi
Alman Der Spiegel: ''Türkiye'ye seyahat uyarısının kaldırılmama sebebi...''

Almanya'nın Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmamakta ısrar etmesiyle ilgili olarak Alman Der Spiegel dergisi Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak bir haber yayınladı.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan habere göre Berlin, Türkiye'de koronavirüs tedavisinde sıtma ilacının kullanılması nedeniyle Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırmak istemiyor.

 

Alman tarafının Türkiye'ye seyahat uyarısının kaldırılması için bu tedaviden vazgeçilmesi gerektiği mesajı verdiği ifade edilen haberde, Alman turistlerin Türkiye'de COVID-19'a yakalanmaları halinde sıtma ilacı ile tedavi edilmeleri ihtimalinin Berlin'de rahatsızlık yarattığına işaret edilirken, bu ilaçların COVID-19 tedavisindeki etkisi ve hastalar için oluşturduğu riskler  tam olarak bilinmediği gerekçesiyle Almanya'da hidroksiklorokin kullanılmasına izin verilmiyor.

 

Spiegel'in haberine göre, Almanya Dışişleri Bakanlığının seyahat uyarısını kaldırılmamasının bir diğer nedeni de Almanya'da koronavirüs salgınında tek yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü'nün Türkiye'yi riskli bölgeler arasında göstermesi. Buna göre, Türkiye'de bir hafta içinde 100 bin kişi arasında koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısının 50'den fazla olması risk olarak değerlendiriliyor.

 

Almanya'nın seyahat uyarısını bir an evvel kaldırmasını isteyen Türkiye ise girişimlerini sürdürüyor. Bu çerçevede, gelecek hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkent Berlin'e gelerek seyahat uyarısının kaldırılmasını sağlamak için temaslarda bulunması bekleniyor.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Almanya seyahat uyarısı, almanya seyahat yasağı, der spiegel, Almanya dışi
Yorumlar
Haber Yazılımı